6 důvodů, proč navštívit Normandii

Velkolepé pláže lemované dramatickými útesy, okouzlující starobylé vesnice, fantastické jídlo a autentická atmosféra. Až na to, že když se řekne „Normandie“, jen málokdo si ve skutečnosti vybaví právě tohle. Normandie má smůlu v tom, že se do podvědomí lidí zapsala hlavně v souvislosti s umíráním. Nejen tím za druhé světové války: když upálili Johanku z Arku, rozhodli se to provést v Normandii.

Připomínat si bolestné kapitoly historie je jistě důležité, ale komu se chce trávit dovolenou vzpomínáním na kulometnou palbu?! Možná i proto je snadné pochopit, proč tato neuvěřitelná destinace zůstává v pozadí zájmu cestovatelů. Normandie už rozhodně není v nebezpečné první linii a díky blízkosti k Paříži je snadno dostupná. Přes dramatickou historii je to kraj plný života, který nabízí spoustu originálních zážitků.

Mont-Saint-Michel

Surrealistická krása kláštera Mont-Saint-Michel působí během přílivu, kdy se tento opevněný domov mnichů a jeptišek vznáší nad vodou, skoro neuvěřitelně. A když dvakrát denně z opatství zaznívá sborový chorál, ve vzduchu to jiskří mystikou. Přejděte přes ochranný val Saint-Malo a ocitnete se na duchovním ostrově ze středověku. Zápis v UNESCO jej vystihuje nejlépe: Zázrak západního světa.


Ochutnávka cideru

Jablka, jablka, všude jablka! Co s nimi? Samozřejmě udělat cider. Hrázděné statky z 19. století v oblasti Pays d‘Auge jsou klasickým prostředím, kam se za normanským moštem vypravit. Najdete tu i ciderové bary a bio výrobce. Jen se ujistěte, že budete mít jako průvodce zkušeného farmáře nebo místního výrobce cideru, a nezapomeňte, že menší farmy většinou mívají lepší produkty.


Impresionismus

Impresionistická umělecká scéna se rozvinula samozřejmě v Paříži, ale byla to Normandie, která impresionisty k vytvoření mistrovských děl inspirovala. Monetova zahrada se nachází v Giverny a Alabastrové pobřeží či město Honfleur byly na plátně zvěčněny mnohokrát. Mezi pravidelné návštěvníky pětihvězdičkového hotelu a lázní La Ferme Saint-Siméon patřili Renoir, Pissarro, Monet a další. Typické měkké světlo a podmanivá krása Normandie přispěly k revoluci v umění a region dnes působí stejně tajemně jako na konci 19. století.


Tapisérie z Bayeux

70 metrů dlouhá výšivka vytvořená v 11. století. Velikost tohoto díla je ohromující a možnost obdivovat jeho detaily zblízka je vrcholným zážitkem. Oslava padlých na bojištích z roku 1066 zvěčněná jehlou a nití. A když už tu budete, po prohlídce tapisérie se podívejte i na nedalekou gotickou katedrálu.


Degustace ústřic

Normandie má po sousední Bretani pravděpodobně druhé nejlepší ústřice na světě. Ty normanské jsou známé svou rozmanitostí a komplexní chutí a Francouzi je právě proto milují. Ochutnejte je v prestižních ústřicových barech nebo rybích restauracích jako je France et Fuschias a Le Vauban. Ústřice z Isigny-sur-Mer jsou nejznámější z celé Normandie a pro maximální čerstvost doporučujeme získat je přímo od zdroje.


Vyloďovací pláže Normandie

Ach, tak jsme zpátky u umírání. Copak se nemůžeme vypravit na víkend v Normandii, aniž bychom museli myslet na vojenskou invazi?! Není to samozřejmě nejveselejší téma, ale uctít ty, kdo bojovali a zemřeli na plážích Normandie, je vlastně mocný a velmi dojemný zážitek. Tady se psaly světové dějiny, takže k vyprávění potřebujete dobrého průvodce. Ti nejlepší z nich dokáží mluvit o místech jako Utah, Omaha, Gold a Juno včetně rozpadajících se bunkrů a válečných artefaktů skutečně poutavě. Je to fascinující a strašidelně krásné. Těch inspirativních příběhů zazní opravdu mnoho.


Normandie a další zážitky

Náš seznam samozřejmě není úplný. Normandie je oblast plná překvapení, jiskrná a tajemná jako Renoirovy obrazy. Třeba město Rouen, pláže skryté pod bělostnými útesy, jablečné sady, pálenka Calvados, spousta výtečných sýrů a francouzské přímořské letovisko, jež bylo před 150 lety okouzlující víc než dnešní Riviéra. Abyste tohle všechno mohli objevit, musíte mít radost, že jste naživu, a být připraveni vidět i jiné důvody k návštěvě, než jen ten nejtemnější, který Normandii proslavil.