Autentický průvodce Andalusií

Andalusie je region, který dokáže zasáhnout podstatu. Mnoho z toho, co znáte jako typické Španělsko, pochází právě odsud. Flamenco, tapas, býčí zápasy a vybělené vesnice. Dokonce i Picasso. A opravdu tu uvidíte ženy v puntíkovaných šatech proflámovat v malých tavernách celou noc.

Tady na jihu vládne ohnivost a skoro nekonečná fiesta. Vášeň vás tu prostoupí snadno, jen si tu neobjednávejte paellu (ta je z Valencie). A pokud opravdu chcete navštívit Marbellu (ale proč?!), tamní dress code je tepláková souprava, sluneční brýle Gucci a čtyři na odiv pečlivě vystavené mobily.

V Andalusii pocítíte spojení s minulostí. Zatímco slavné pobřeží Costa del Sol uvízlo někde v roce 1970, ve zbytku regionu na vás čekají autentické zážitky, zvlášť pokud umíte k cestování přistupovat s postojem zvídavého průzkumníka. Úžasná maurská architektura se tu mísí s pompézností conquistadores, v historických městech se podává jedinečná současná kuchyně, poušť se táhne až k mokřadům plných plameňáků a zasněženým zimním vrcholkům. Andalusie ožívá v detailech – tady je úvod:


Sevilla


Z tradičních barů se linou tóny flamenca a úzké uličky vibrují drnkáním kytarových strun. Všude jsou terasy. Tady se život odehrává venku a na vašem stole se postupně hromadí malé talířky tapas. Sem se vrátili dobyvatelé se svými poklady poté, co vyplenili Nový svět – proto místní historické památky jsou skutečně význačné, od Santa Cruz po královské paláce.

Tady nemůžete pozorovat život z ústraní. Sevilla vás pohltí do svého pulzujícího rytmu a obejme vás svou romantickou duší. Je to největší město regionu a má rušné mezinárodní letiště. Nám se líbí Hotel Alfonso XIII, kulturní památka plná maurských detailů.


Cordoba

Stačí jen zahlédnout Mezquitu a víte, že cesta do Cordoby se vám vyplatila. Mešita z 8. století ve svém srdci schovává katedrálu ze 16. století a přirozeně je to stavba, která je zahalená mnoha pověstmi.

Cordoba je jistě jedním z významných světových měst, ale můžete ji docela dobře prozkoumat i během jednoho dne. Andaluské panství Palacio del Bailio je pevně vpletené do historie města, i proto je tím nejprestižnějším místem, kde se ubytovat.


Granada

Granada je město s velkou duší. Její úzké uličky vyprávějí příběh, v němž se mísí maurské památky se subkulturou graffiti. Její krásu zahlédnete v mudéjarských palácích i na drsnějších předměstích. Tady se gurmánské tapas podávají k pivu zdarma (podle pravé tradice tapa) a vy se tu příjemně ztrácíte mezi mýty a záhadami. A pak je tu samozřejmě Alhambra, možná nejkrásnější stavba Evropy.

Soukromou návštěvu Alhambry mimo pracovní dobu vám můžeme zařídit. Neměli byste nechat bez povšimnutí fakt, že slavný hotel Parador v Alhambře už je docela zchátralý. Místo něj zkuste pětihvězdičkový Palacio de los Patos. Granada také disponuje malým letištěm pro soukromá letadla.


Jaen, Ubeda and Baeza

Nedaleko Granady uprostřed olivových hájů najdete tři původně maurská města, jejichž tvář zcela proměnila renesance. Městečka Ubeda a Baeza byla zrestaurována a představují Španělsko 16. století s paláci, kostely, uličkami, renesančními poklady a několika malými krásnými soukromými penziony.

Jaen je skvostem z 12. století a momentálně evokuje pocit polorozpadlosti. To, co tu máme tak rádi, je úplně jiná atmosféra než kdekoli jinde v Andalusii.


Marbella

Marbella

Nerja


Jasně, v Marbelle najdete superjachty, superkluby a pár úžasných vil. Pro Španěly je ale Marbella něco jako hlavní město OSN pro organizovaný zločin. Je to sice hřiště pro bohaté, vězte však, že na tomto pobřeží je tolik lepších míst, kde můžete utratit své peníze.

Třeba Tarifa, kde se zlatavé pláže potkávají s maurskými hrady. Nebo Jerez, domov sherry (sherry je anglický překlad Jerezu), kde víme o skvělých degustacích vína. Pokud chcete strávit pár pohodových dní u moře, nejkrásnější ze všech letovisek na pobřeží Costa del Sol je Nerja.


Pueblos Blancos

Na vrcholcích Andalusie stojí záhadné maurské Pueblos Blancos, bílé vesnice. Jejich dramatická a zdánlivě nepřístupná poloha sloužila hlavně k ochraně před bandity, piráty a náboženskými fanatiky. Dnes jejich izolovanost pomáhá uchovávat jejich tradice. Nejznámější jsou Honda a Arcas de la Frontera, ale naši travel designéři vám mohou doporučit i mnohé další.

Z Gaucinu můžete obdivovat výhledy táhnoucího se kolem Gibraltaru až k pobřeží Afriky. Na úbočí hory a pod zříceninou hradu leží Zahara de la Sierra, dokonale fotogenická a skoro neuvěřitelně vybělená vesnička. Setenil je přilepená k soutěsce a nad jejími bílými ulicemi visí jeskyně a skály. Cestu do Jimena de la Frontera a jejího opuštěného maurského hradu lemují korkovníky a olivovníky. Najměte si soukromého řidiče a během dvou až tří dnů můžete objet úchvatnou trasu.


Ronda

Ronda, jež leží nad strmým útesem, je jedním z nejstarších a nejpozoruhodnějších měst Španělska, pueblo blanco a vzpomínka na slávu Maurů. Jedna polovina města je celá vybílená a dlážděné uličky házejí odlesky pod žárem sluncem. Druhá polovina je novější – 18. spíš než 8. století – ozdobená renesančními prvky a prosáklá historií býčích zápasů včetně nejstarší arény v zemi. V září je toto město nejnavštěvovanější a vládne tu skoro ikonická atmosféra, protože se tu odehrávají slavnosti, které jsou svatým grálem každého začínajícího toreadora.


Malaga

Malaga bývá často přehlížena, přitom může být díky mezinárodnímu letišti pohodlným a překvapivě atraktivním cílem. Z dálky sice působí nehezky, ale jakmile jste uvnitř města, zjistíte, že toho nabízí mnoho k obdivování, včetně Picassovy osobní a umělecké historie. Pravdou však je, že s tolika působivými místy jinde v Andalusii je těžké doporučit strávit v Malaze víc než jeden den.


Cesty po Andalusii

Andalusie je větší než Česká republika a má méně silnic. Rozpíná se mezi vnitrozemskou pouští, Středomořím a Portugalskem. Ve svém nitru ukrývá mnoho malých pokladů, takže musíte vědět, kde hledat. A také je dobré vědět, jaké tu volit způsoby dopravy, ať už jde o přelety soukromých tryskáčů mezi malými FBO nebo romantický road trip po horských silnicích. Berte tedy tohoto našeho průvodce jen jako výchozí bod, protože perfektní výlet po Andalusii bude pro každého úplně jiný.