Awasi Patagonia mění podobu luxusního cestování v Patagonii

Otevřený prostor. Nezkrocená divočina. Siluety zasněžených hor, osvěžující jezera a lány lesů. Patagonie a její téměř mýtická přitažlivost. Tento kus země už dlouho přináší pocit nespoutanosti a svobody nezávislým dobrodruhům i těm, kdo rádi cestují v luxusu.


Jenže co když toužíte po nezávislém dobrodružství a luxusu zároveň? Ještě donedávna by vaše přání nebylo splnitelné. To se však díky Awasi Patagonia mění.

Na rozdíl od jiných hotelů v regionu, dokonce i těch pětihvězdičkových, poskytuje Awasi Patagonia vlastní vůz s náhonem na všechna čtyři kola a soukromého průvodce každému z hostů. Ti se tak nemusí držet žádného pevně daného skupinového programu a mají příležitost prozkoumat nedotčenou Patagonii v duchu skutečných dobrodruhů.


Soukromá jízda v národním parku Torres del Paine


Hosté pobývají v bungalovech na základně, ukrytých hluboko v divočině, ale vybavených vířivkou. Odsud mohou vyrazit na průzkum terénu tehdy a tam, kam sami chtějí. Čtrnáct soukromých kabin (popravdě, spíš vil) je zútulněno nejen kamny na dřevo, ale hlavně nekonečnými výhledy do národního parku Torres del Paine.

Díky přírodnímu architektonickému stylu budovy dokonale splývají s okolím. Luxus, který nabízejí, hledejte v detailech, nejen, co se ubytování týče, ale i v přístupu při prosazování udržitelnosti v celém regionu. V tom totiž náleží Awasi Patagonia role přímo průkopnická.


O Awasi Patagonia si povídáme s průvodcem Franciscem Giradem. Seznámit se s ním můžete ve videu, kde stopuje pumy v okolí Awasi Patagonia.Proč je váš konzervační projekt v Patagonii důležitý a projevil se už jeho dopad na počtu volně žijících živočichů?


Během posledních zhruba sto let byly rozsáhlé oblasti Patagonie využívány k chovu hovězího dobytka a ovcí. To výrazně ovlivnilo populaci a životní návyky původních druhů, jako je puma. Pumy byly buď loveny nebo zastrašovány, protože farmáři se báli, že budou žrát jejich ovce. Přirozenou kořistí pumy je guanaco, kameloidní živočich příbuzný lamě. Hlavní problém je, že guanaco byli vytlačeni přítomností tisíců ovcí, takže pumy mají potíže při hledání potravy a tedy i reprodukci a celkovém přežívání. Náš projekt na ochranu přírody má ohromný dlouhodobý dopad, protože tím, že se oblast „sebrala“ skotu, vrátila se zpátky divoké zvěři.


Pozemky patřící Awasi leží velmi blízko národního parku Torres del Paines, kde jsou zvířata chráněna, ale mimo území parku najdete směs soukromých rezervací a Estancias (dobytčí farmy). Díky tomu, že jsme zvětšili chráněné území, vlastně fungujeme jako nárazníková zóna nebo jako rozšíření národního parku. Pumy se tak mohou volně potulovat terénem, a protože u nich každý jedinec potřebuje k lovu velký prostor, i malý kousek země navíc se počítá. Naše kroky pozitivně ovlivňují i ostatní ranchery, kteří začínají pumu vidět jako příležitost a ne jen jako hrozbu. Chceme být příkladem jak pro místní komunitu, tak pro další hotely.


Jaký dopad to má na zážitek ze safari?


Pro nás je důležité odlišit možnost pozorovat pumy ve volné přírodě od „zážitku ze safari“. Vzhledem k tomu, že pumy nejsou uzavřené ve vyhraněné oblasti, je zavádějící nazývat to safari. To naše bungalovy stojí na jejich teritoriu, ne naopak, a máme velké štěstí, že je můžeme pozorovat v okolí a někdy dokonce i na samotné základně. Jejich přirozené trasy (nebo stopy) vedou naší rezervací. Cítí se tu bezpečně. Tím, že nebyly pronásledovány a dostaly svůj prostor, se uvolnily a zvykly si i na to, že je někdo sleduje. Proto radši mluvíme o „observatoři v divočině“ než o safari.


Ubytování v Awasi Patagonia


Awasi se hrdě hlásí k uhlíkové neutralitě. Jak probíhala implementace takových procesů?


V Awasi věříme, že luxus je na konci dne o čase a prostoru. Když jsme v roce 2007 začali naši filozofii víc rozvíjet, bylo nám jasné, že máme-li zaručit prostor, musíme nejprve ochránit přirozenou povahu míst, ve kterých se nacházíme. Když se ocitnete v tak výjimečných lokalitách, jako jsou Atacama, Patagonia a Iguazu, je poloha základny důležitá, ale jej okolí je stejně důležité nebo ještě důležitější. Chtěli jsme zajistit zdravé prostředí, kde vládne biodiverzita, a podařilo se nám získat pozemky, které měly z hlediska ekologie a biologické rozmanitosti nesmírnou hodnotu. Rozhodli jsme se v Patagonii zajistit velkou rezervaci, která má nejen krásné výhledy, ale také původní lesy stromů lenga. Asi jsme mohli postavit víc bungalovů nebo větší kabinu, ale pro nás bylo důležité, aby toto teritorium zůstalo tak nenarušené a „prázdné“, jak jen to bude možné, a aby zde příroda mohla jednoduše být a regenerovat se.


Uhlíkovou neutralitu v Jižní Americe až donedávna nikdo neřešil, ale i tak jsme se rozhodli podstoupit soukromý audit a zjistit, jakou mají naše aktivity uhlíkovou stopu. Podle toho jsme optimalizovali naši činnost. Nesmírně nás potěšilo zjištění, že naše půda dokáže kompenzovat nejen naše přímé emise, ale také ty, které vznikají při mezinárodních letech našich hostů.


Uvnitř jednoho z bungalovů


Jak se vám podařilo adaptovat na podmínky během pandemie a jaké příležitosti předvídáte v následujících měsících nebo letech?


Co se týče bezpečnostních protokolů a obecného provozu, přizpůsobení bylo snadné. Skoro by se dalo říct, že jsme byli v mnoha ohledech o krok napřed: samostatné vily a pokoje, kde prakticky neexistují žádné uzavřené chodby, výtahy nebo haly, a většina společných prostor je venku nebo umožňuje snadné přirozené větrání. Soukromí průvodci zůstávají stejní po celou dobu hostova pobytu a každý má k dispozici vlastní vůz se čtyřkolovým náhonem. Základna čítá pouze čtrnáct bungalovů a naše restaurace jsou vyhrazené exkluzivně pro naše hosty.


Chile i Argentina v březnu 2020 uzavřely hranice pro cestovní ruch, a tak nám nezbyli téměř žádní hosté. Je ironií osudu, že kromě toho, že jsme se museli ekonomicky přizpůsobit, to v některých ohledech bylo to nejlepší, co nás jako tým mohlo potkat. V běžném provozu jsme vždy byli příliš zaneprázdněni, takže jsme nikdy nemohli najít čas na některé z našich ambicióznějších projektů. Ten volný čas navíc získaný díky pandemii nám umožnil lépe se propojit, poznat se jako tým, dozvědět se vzájemně o sobě víc, naučit se nové jazyky, nabýt nové dovednosti a dokonce je pak třeba i předat dalším. Vlastně to byl úžasný způsob, jak udržet motivaci, touhu růst a celkově se cítit líp než kdykoli předtím. Zároveň jsme nikdy nebyli víc natěšeni a připraveni přivítat zpět naše hosty.