Cesty za Michelinskou hvězdou

Aktualizováno: čvc 1

aneb 3 prodloužené víkendy, na které vaše chuťové pohárky nezapomenou!


Psal se rok 1900 a jistý podnikatel s pneumatikami vydal prvního průvodce pro francouzské řidiče, kde se na cestách ubytovat a dobře najíst. První hvězdička přišla v roce 1926 a měla hotely s dobrou kuchyní vyzdvihnout nad ostatní. Dnes je na světě něco málo přes 2,5 tisíce restaurací pyšnící se Michelinským oceněním a celé hodnocení je zahaleno tajemstvím i naprostou nepředvídatelností, vzbuzující zvědavost všech labužníků. Během lockdownu jsme se všichni navařili dost a je na čase se nechat rozmazlit a načerpat nové nápady. Přinášíme 9 požitkářských důvodů proč se s námi vydat na cesty.


ŠPANĚLSKO - BARCELONA

Lasarte

Slunečné a přátelské město s výraznou architekturou a uvolněnou atmosférou dosáhlo dokonalosti v roce 2017, když proslulý baskický šéfkuchař Martín Berasategui získal třetí hvězdu pro své barcelonské království – restauraci Lasarte. Vzhledem k přímořské poloze této španělské metropole, jsou základem nabídky plody moře: pokrmy s mušlemi, krevetami, raky, mořskými rybami, mořským vlkem nebo tuňákem a přímo okouzlující je chuťová kombinace a estetika salátu s čerstvými zeleninovými listy, okvětními lístky, bylinkami, klíčky se salátovým krémem a humrem. V nabídce jsou také oblíbené španělské pokrmy z masa, jako je jehněčí rameno, iberská vepřová presa, hovězí, vepřové nožičky, holub nebo šunka. Degustační menu je vyladěné doslova do posledního zrníčka pepře a barevností si nezadá s obrazy slavného Joana Miró.


Gaig

Tradice v tom nejlepším slova smyslu. Někteří lidé se rodí jako kuchaři a Carles Gaig je jedním z nich. Vyrůstal v barcelonské čtvrti Horta uprostřed rušných zvuků své rodinné kuchyně Taberna d’en Gaig. Podnik převzal po své matce v 70. letech, přejmenoval na Gaig a svou první hvězdu Michelin získal v roce 1993. Nabízí zde dvě nastavená degustační menu i a la carte menu. Všechna jídla jsou tradiční katalánské recepty, z nichž některé jsou tak staré, jak jen tradice této rodiny sahá. Mají však moderní nádech jako třeba předkrm šéfkuchaře z míchaných vajec a hub s trochou lanýže. Jednoduché jídlo a přitom tak krémové a dokonale načechrané jako obláčky. Gaigovou specialitou jsou cannelloni, jedno z nejtradičnějších katalánských jídel. Bohatě napěchované trhaným vepřovým masem, omotané měkkými těstovinovými válci, zapečenými v troubě. Béchamel, klíčová tajná přísada tohoto jídla, je tou nejlepší, jakou jsme kdy ochutnali. Když doplníme, že tuhle lahůdku ještě posypal malými kousky lanýže, máte o večeři jistě rozhodnuto.


Ají

Není potřeba dlouhého popisu, abychom vás přesvědčili, že restaurace Ají je jednou z nejlepších restaurací peruánské kuchyně v Barceloně. Oblíbená a oceňovaná bloggery i gastronomickými novináři z města. Stojí za ní Santiago Forero a Alejandra Ormeño a název Ají, v peruánské španělštině překládaný jako „chilli paprička“ a v japonštině „chuť“ dává tušit, že vás čeká Japonská kuchyně se zaměřením na dobře definované textury a příchutě. Vyhlášenou lahůdkou je concolón jehož základem je černá rýže, vařená ve vývaru s redukcí mořských plodů, ryb, žlutého pepře a sépie, následně sušená na pánvi, aby byla křupavá. Korunováno chobotnicí s karamelizovanou cibulí a žlutou chilli pastou. Disfrutatelo!FRANCIE - PAŘÍŽ

L'Astrance

Domovská země Michelinského průvodce má okolo třiceti 3-hvězdičkových restaurací z nichž 9 přímo v Paříži. Na samém vrcholu stojí L'Astrance, zařazená mezi 50 nejlepších na světě. Malá, ale okouzlující a moderní jídelna s pozlacenými zrcadly pojme pouze 26 lidí najednou, a jak si dokážete představit, dostat stůl zde není snadné, tak ještě, že nás máte. Restaurace nabízí pouze degustační menu s mnoha chody a cílem vás co nejvíce ohromit a překvapit. Nemusíte se však obávat, předem si ověří potravinové či chuťové intolerance a poté spojí víno s každým chodem k absolutní dokonalosti. L'Astrance je intimní, útulná a romantická restaurace schovaná v malé boční ulici v blízkosti řeky Seiny a Eiffelovy věže v 16. pařížském obvodu. Mezi lahůdky, které nabízí současná francouzská kuchyně, patří krabí a avokádová ravioli, pečená perlička, mořská ryba s ovocem pomelo a drcené vepřové maso, delikátní mušle, cuketa a tuřín, kambala s bylinkovým kaviárem, pečené čekanky s limetkovou kůrou, foie gras marinovaný ve vergusu s houbami a mnohem, mnohem více, ale mějte na paměti, že všechna jídla jsou především překvapením a jsou vařena čerstvá z toho, co je k dispozici pro danou sezónu.


Arpège

Dávno před trendem vegetariánské a veganské stravy, učinil Alain Passard ze zeleniny hvězdu své kuchyně v tříhvězdičkové restauraci Arpège. Renomovaný šéfkuchař používá pro svou zeleninu způsoby vaření pod otevřeným plamenem, čímž vytváří řadu zajímavých chutí, textur a barev. Aby zajistil přístup k těm nejlepším produktům, provozuje tři vlastní zeleninové zahrady ve třech různých regionech Francie, samozřejmě bez pesticidů či chemických hnojiv. V nabídce jsou dvě 11 chodové možnosti Vegetable Tasting Menu a Earth and Sea Menu (pro ty, kteří jedí maso a ryby).


Palais Royal Restaurant

Poklad v zahradách Jardins du Palais-Royal, kde žila i slavná francouzská spisovatelka Colette. Jeho odlehlé umístění v zahradách znamená, že se na rozdíl od mnoha jiných michelinských hvězdných restaurací může pochlubit slunnou venkovní terasou, což z něj dělá obzvláště krásné místo pro klidné obědy a příjemné letní večery. Mladý šéfkuchař Phillip Chronopoulos pilně trénoval s týmem Alaina Passarda v Arpège a v laboratořích slavného šéfkuchaře Joëla Robuchona, než se ujal kormidla v královské restauraci Palais, kde podává klasická francouzská jídla inspirovaná ročními obdobími. Objednat si můžete à la carte nebo vyzkoušet degustační menu, i když jen v případě, že si ho objednají všichni hosté u stolu. Philip vymýšlí kreativní a nápadná jídla, jako třeba prudce smažené krevety s houbami girolle a čerstvými mandlemi. Bon appétit!ŠPANĚLSKO - SAN SEBASTIAN

Nenápadné město na severu Španělska si oblíbil i uznávaný český restauratér Tomáš Karpíšek a pravidelně sem vyráží se svou početnou rodinou. Jistě vás tedy nepřekvapí, že zde najdete více Michelinských restaurací na metr čtvereční než kdekoli na světě.


eMe Be Garrote

Nenechte se zmást příchodem k této staré budově moštárny. Ohromí vás již po otevření dveří. Design ve stylu Basque-meets-Scandi sestává z dřevěných židlí, tkaných závěsných lamp a hladkých dlážděných podlah. Inovativní vaření od šéfkuchaře Javi Izquierda zahrnuje nepřekonatelný uzený bůček carbonara s kozím kořením a slaninovou zmrzlinou. Najdete ho ve vydatném degustačního menu, které lze za příplatek spárovat s víny.


Amelia

Jen málo co předčí kouzlo této restaurace, umístěné přímo vedle písečné pláže zátoky La Concha. Otevřená kuchyně vám umožní sledovat zkušené kuchaře pod vedením Paula Airauda, jak připravují špičková jídla ze sezónních a udržitelných produktů. Jistě oceníte i fakt, že téměř 90% vinného lístku je možnost ochutnat na skleničku. Nepřehlédnutelný nejen svým umem, ale i vzhledem, sbírá Paulo, potetovaný šéfkuchař původem z Cordóby v Argentině, jedno ocenění za druhým. Restauraci pojmenoval po své dceři a až ochutnáte, zjistíte, kde bere pražská Eska svou inspiraci.


Arzak

Restaurace Arzak se třemi Michelinskými hvězdami vám poskytne gastronomický zážitek na celý život. Juan Mari a jeho dcera Mari Arzak jsou vyhlášeni kulinářskými inovacemi a dokonalostí pokrmů. Vyberte si z nabídky a la carte nebo si dopřejte ochutnávku o sedmi chodech, která zahrnuje lahůdky, jako jsou bonbóny z foie gras, sopečné ústřice s uzenou zeleninou nebo čokoládový lanýž. Prezentace jídla je úžasná – nemáme to sami rádi, ale fotografování jídla zde nejde odolat.


Přiznáme se dobrovolně, dnešní newsletter se nepsal snadno. Vzpomínky na úžasná místa a především chutě, které jsme vám zde chtěli zprostředkovat, měly za následek zvýšenou konzumaci kávy, zeleninových chipsů a hořké čokolády. Ale co bychom pro vás neudělali. Nezbývá než dodat, že o vaši cestu se kompletně postaráme včetně letenek, hotelu, tipů na nákupy, prohlídky města nebo návštěvy galerií. Rozmazlování klientů je naše nejoblíbenější činnost.


Tým EliteVoyage

72 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše