Do Toskánska můžete vyrazit i za pláží a mořem

Zvlněné kaskády kopců, malebné vinice, středověká města a všudypřítomná renesance. V Toskánsku je příležitostí ke snadnému zamilování mnoho. Třeba jeho velkolepé 600 kilometrů dlouhé pobřeží. Není vám ale divné, že nikdo nikdy nezmiňuje jeho pláže? A že skoro nikdo neví, že právě na toskánském pobřeží najdeme vůbec prvního italského člena Relais & Chateaux?

Toskánsko v povědomí lidí většinou znamená klišé fotky šikmé věže v Pise na Instagramu a tisíce lidí tísnících se kolem sochy Davida na florentském náměstí Piazza della Signoria – i když to není Michelangelův originál! Nebo vesničky podél vinařské trasy Chianti Classico plné turistů, kteří si stěžují, že se v restauracích nepodává Prosecco.

Je to paradox. Skoro všude na světě zůstávají největší masy turistů těsně u moře a nenajdete je dál než čtyři ulice od pláže. V Toskánsku se miliony návštěvníků tísní jen v několika nejslavnějších destinacích, takže 600 kilometrové pobřeží zůstává relativně klidné.


Punta Ala je toho dobrým příkladem. Sjeďte z hlavní silnice a rázem jste uprostřed krajiny, která svými borovými lesy a písčitými kopečky připomíná Francouzskou riviéru. V romantických malých zátokách vytvořených četnými útesy na pobřeží se schovávají dřevěné chalety a soukromé plážové kluby. Tyrhénské moře se modrá a zelená svými typickými odstíny. V přístavu najdete spíš závodní sportovní jachty než honosné plovoucí bary. Občas si musíte připomínat, že jste v Toskánsku a ne na nějakém vzdáleném ostrově.

Jste v té části Itálie, kde na vás číšníci v restauraci mluví italsky. A v té části Toskánska, kde čas plyne pomalu a kde si může užívat opravdu celá rodina (vlákat osmileté dítě do renesanční galerie bude vždycky těžké, i když tam budou viset ty nejslavnější obrazy).

Punta Ala se nachází v srdci Maremmy, dvě hodiny jízdy od Pisy, o kousek dál z Florencie. Nejpůvabnější variantou, jak se sem dostat, je soukromý let na letiště na ostrově Elba a krátká plavba jachtou přes Tyrhénské moře.


Přestože za hranicemi Itálie je to prakticky neznámá destinace, pětihvězdičkový resort tu stojí už od 60. let minulého století. Gallia Palace Beach Golf & Spa Resort je od roku 1973 prvním italským členem Relais & Chateaux. Výhled na Toskánské souostroví a okolní venkovská krajina vytváří dokonalé útočiště pro pravou dolce vita.

K dispozici je soukromá pláž, jachta na výlety po ostrovech, Spa Suite s vířivkou, golfové hřiště a celá řada možností pro aktivity na souši i na vodě. Hotel je v soukromých rukách už téměř 60 let a je součástí kolekce hotelů Autentico, se kterými Elite Voyage pravidelně spolupracuje.


Ikonické památky Toskánska jsou odsud dostatečně blízko. Najdete tu středověké vesnice, nesmírně podceňovanou vinařskou trasu a typickou zelenou zvlněnou krajinu. Nepotkáte tu tolik turistů, zvlášť když přijedete mimo červenec a srpen.

Do Punta Ala nejedete za nabitým programem, naopak vás donutí zpomalit. Gallia Palace Beach Golf & Spa Resort vám poskytne klidnou plážovou dovolenou, o které jste pravděpodobně netušili, že v Itálii vůbec existuje. Díky pomalému tempu a elementu překvapení vás tu čeká autentický zážitek v duchu života místních lidí.