Florencie nabízí mnohem víc než jen renesanci

Clarissa Mannino je průvodkyní ve své rodné Florencii. V rozhovoru nám dokazuje, že toto město v sobě skrývá mnohem víc než jen masovou turistiku a vrcholná díla renesance.

Florencie je krásná a přeplněná. Souhlasila byste?


Ano, ale dokážu vám předvést Florencii i z jiného úhlu pohledu. Florencie bohužel trochu trpí tím, že je renesančním městem. Masový turismus se tu orientuje jen na několik vybraných míst. A přitom ve Florencii se mísí umění, historie, jídlo a kultura tolika různými způsoby.


Najdete tu slavné galerie a udály se tu velké momenty historie. Ale samotné ulice Florencie jsou také vlastně velmi současnou výstavní galerií, protože je jedním z hlavních měst street artu. A to je něco, co si s ní málokdo spojuje.


Můžete navštívit místní umělce a díky tomu si uvědomit, že Florencie je také hlavním městem rukodělných řemesel. To jsou podle mě také hodnotné klenoty, skryté drahokamy, které vám prozradí mnohem víc o tom, jaká Florencie je, než o tom, jaká Florencie byla. A o to právě jde: Florence je přece stále živá.
Kde tedy najdeme tuto skrytou Florencii? Musíme do nějaké nově vznikající čtvrti, nebo jen člověk potřebuje vědět, do které uličky má odbočit?


Florencii dělí řeka. Pokud chcete objevit jinou Florencii, než jakou prezentuje masový turismus a pokud chcete objevit Florencii mladou a kreativní, stačí přejít most a vydat se po okolních čtvrtích. Budete překvapeni, kolik existuje dalších míst k návštěvě i mimo centrum města.

Některá místa ve Florencii jsou tak slavná, že je nemyslitelné je při návštěvě vynechat. Existují nějaké způsoby, jak se vyhnout davům?


Vždy, vždy, ale opravdu vždy si zarezervujte vstup do muzeí předem. Nečekejte, že v tomto městě přijdete k muzeu a nebude u něj fronta, protože tady jsou jedna z nejnavštěvovanějších muzeí v Itálii. Je tedy jasné, že fronta bude vždycky, i když se vám v ní nechce stát.


Zarezervujte si tedy čas online a zkuste si vybrat takový okamžik dne, kdy můžete předpokládat, že tam bude méně lidí. Doba oběda je samozřejmě skvělá, protože Italové si na jídlo potrpí. Můžete se spolehnout, že v době oběda do muzea nikdy nepůjdou. Nebo zkuste hodinu blízkou k zavírací době a budete mít muzeum prakticky pro sebe.Kde byste doporučila ubytovat se tomu, kdo chce zažít tu lokální a současnou stránku města?


Jak jsem již zmínila, opačná strana řeky by mohla být pro takového návštěvníka skvělou volbou, i když i tady to začíná být módní a ceny se dost zvyšují.

Také bych doporučila vyzkoušet některé z menších městeček. Ve skutečnosti to samostatná města nejsou, spíš čtvrti, které rostou v okolí celé Florencie. Oficiálně tedy do Florencie nepatří, přestože vlakem tam jste za 10 minut. Krása takového ubytování spočívá v tom, že vlastně žijete skutečným italským životem uvnitř menšího města, a přitom máte možnost se do Florencie přemístit za 10 minut cesty vlakem.

Jaké další tipy můžete dát návštěvníkům Florencie, kteří nepřijeli jen za renesancí?


Pokusím se vyvrátit dva stereotypy. Ten první je, že se říká, že Florencie není město pro pěší. Je to naopak skvělé město pro procházky! Máme zde neuvěřitelné městské zahrady, které jsou vlastně spíš parky než zahrady. Patří mezi příklady prvních italských zahrad, možná ty nejlepší příklady na světě. Procházka těmito historickými a jedinečnými zahradami znamená, že jste v zeleni a přitom obklopeni uměním.


Druhým stereotypem je představa, že do Florencie se jezdí pouze za renesancí. To by byla škoda! Florencie má co nabídnout nejen z hlediska toho, co se odehrálo před mnoha a mnoha staletími, ale také z hlediska mnohem novější historie. Viděli jste film The Monuments Men (pozn. red.: česky Památkáři)? Florencie má jednu z nejdelších historií obnovy památek ukradených během 2. světové války. To je příklad jiného úhlu pohledu, jakým se na město můžete dívat.Co vaše osobní historie s tímto městem? Jaké to bylo vyrůstat ve Florencii?

Florencie je jedinečné město. Za prvé, nikdy jsem neměla auto. Všude chodíte pěšky. Je to město, které nikdy nezestárne, a vyrůstala jsem tu ráda. Vysedáváte na náměstích a užíváte si života. Každé sousedství má vlastní kavárnu, vlastní vinárnu. Když jdete kolem a máte čas, přisednete si, dáte si něco k pití, popovídáte si se známými. Společenský život je tu velmi důležitý. Řekla bych, že Florencie je hlavně o zkušenosti sdílení, sdílení života s vaší komunitou. To je pro mě Florencie.

Frustruje vás, že je všude tolik turistů a jezdí sem velké dvoupatrové zájezdové autobusy?


Ve skutečnosti z centra Florencie odchází každý rok mnoho místních obyvatel, což je fenomén, který se děje ve většině našich hlavních turistických měst, jako jsou například Benátky a Řím. Já bych centrum Florencie opustit nedokázala. Celý svůj život jsem žila v naprostém středu města, pouhých pět minut od katedrály Duomo. Dalo mi to příležitost žít v jednom z nejslavnějších měst na celém světě. Nikdy bych neměnila. Můj syn chodí do školy pěšky přes starý most. Tady vyrůstáte velmi specifickým způsobem.

A co útěky z města? Kam doporučujete schovat se před davy?


Toskánsko je samozřejmě asi nejslavnějším jednodenním výletem z Florencie. Ale pokud opravdu chcete jet do přírody, nezastavujte se 20 minut za městem, pokračujte raději dál na jih a možná dojedete až do města Sienna, které je pravděpodobně jedním z nejlépe zachovaných středověkých měst na světě. Nemůžete přijet do Toskánska a nenavštívit vinařství, ale zkuste k tomu přidat i něco navíc a nejezděte jen do vinic nejblíže Florencii.


Mnoho lidí také neví, že z Florencie se snadno dostanete na pobřeží, k moři ve skutečnosti dojedete za víceméně 45 minut vlakem. Další možností je půjčit si kolo. A můžeme toho dost nabídnout i v oblasti trekkingu. Jsou tu tedy turistické i cyklistické stezky, které jsou obtížností vhodné opravdu pro každého.

Jak jste se dostala k práci průvodkyně?


V cestovním ruchu jsem začala pracovat jako velmi, velmi mladá, mohlo mi být 18 nebo 19. Tehdy jsem začala výcvik. Miluji sdílení s ostatními. Miluji si jen tak povídat. Ráda se setkávám s lidmi. Miluji umění, ale mou skutečnou vášní je historie. Jsem historička. Právě teď si dodělávám doktorát ze současné historie.

Pohled optikou 20. století formuje zcela jiný způsob návštěvy Florencie a bylo to vlastně město samotné, co mě přivedlo k mé kariéře. Byla to pro mě velmi přirozená volba a nikdy mě nenapadlo dělat něco jiného. Dodnes miluji to, co dělám, i když je srpen, i když je 34 stupňů ve stínu, i když vyšilujete, protože muzea jsou plná... stále to stojí za to.

V srpnu je tedy opravdu horko. Kdy je podle vás nejlepší období na návštěvu Florencie?


Většina lidí si může vzít dovolenou pouze tehdy, když jim to práce dovolí. To je důvod, proč i Italové přijíždějí do Florencie v letních měsících, červenci a srpnu, přestože moc dobře vědí, že bude šílené vedro. Pokud máte šanci si vybrat, řekla bych, že zimní měsíce jsou ve Florencii zbytečně podhodnoceny. Je pravda, že může pršet, ale zažijete Vánoce ve Florencii, všude jsou vánoční světýlka a muzea jsou téměř prázdná.


Také máte šanci ochutnat nejlepší jídlo ve Florencii, protože naše nejlepší lahůdky se vyrábí v zimě. Umíme připravit spoustu zeleniny tak, aby se velmi dobře hodila k vínu. Když jste v muzeu, tak přece nevadí, že prší, ne? Galerie Uffizi se k deštivému dni perfektně hodí.

To ikonické jídlo podávané s vínem, které jste zmiňovala, je co?


My jsme velmi proslulí svými polévkami. Je to tradiční způsob vaření vycházející z toho, že lidé neměli možnost nakupovat čerstvé suroviny každý den, takže se pokoušeli využít všechno, co měli doma.


Naší nejznámější zeleninou je kapusta, která je nyní proslavená po celém světě. Do polévek ji přidáváme už od 13. století. Navíc mějte na paměti, že Toskánsko je jedním z regionů s nejlepším a nejzdravějším extra panenským olivovým olejem. Všechna naše jídla jsou tedy podávána s vynikajícím olivovým olejem, což je, věřte mi, úžasné.

A pak nemohu zapomenout na to, co je pravděpodobně nejslavnějším pokrmem na celém světě, tedy náš florentský T-bone steak (pozn. red.: hovězí steak z nízkého roštěnce s kostí). Víte, my podáváme tento pokrm v podobě jednoho velkého kusu masa. To znamená, že si tento steak nemůžete objednat jen tak pro sebe jako jednu porci. Musí ho sdílet všichni kolem stolu. Takže se znovu vracíme k myšlence sdílení, protože florentský T-bone steak bývá nejméně kilo masa. Je to obrovské!

Řekněte nám něco více o sobě jako průvodkyni a o vašich prohlídkách...

Pravda je, že miluji porušování některých pravidel ohledně toho, jak se má Florencie turistům představovat. Florencie samozřejmě má velmi hluboké kořeny, které nelze opomíjet. Přijet do Florencie prostě znamená dovědět se něco o renesanci a podívat se do ikonického muzea. Ale i na to, co jste již viděli, se můžete dívat různými novými způsoby.


Slavní umělci nemusí zůstat jen zavření v muzeu. Tytéž umělce můžeme objevovat jako lidské bytosti a najít jejich příběhy po celém městě. Takže pokud jste ochotni trochu víc chodit a ponořit se trochu hlouběji, budete následovat ty stejné důvody, kvůli kterým jste do Florencie přijeli, ale zažijete je zcela novým způsobem. To je můj přístup k mému městu.