Gabriela Marková a ultra-luxusní cestování z pohledu podnikatelky

Podoba luxusního cestování se mění a Gabriela Marková má možnost pozorovat tuto transformaci takříkajíc z první linie. Zákulisí ultra-luxusního cestovního průmyslu zná dokonale a provede nás jeho svůdnými zákoutími od resortů na soukromých ostrovech až po výpravy za výjimečnými zážitky, trendy destinace a pozoruhodné zkušenosti z jejích vlastních cest.


Gabriela působila jako vedoucí prodeje v hotelu Mandarin Oriental a otevřela resort Velaa Private Island na Maledivách. Nyní provozuje ultra-luxusní zastupitelskou a prodejní agenturu GM Selection a organizuje veletrh Luxury Bloc.

Zaměstnání v hotelovém průmyslu znamená hodně dřiny a dlouhou pracovní dobu. Je to příjemnější, když se pracuje na soukromém ostrově?

Většina soukromých ostrovů má své obchodní zastoupení v rušných centrech jako Singapur, Dubaj nebo Evropa, protože se s tou pozicí pojí hodně cestování.

Má konkrétní situace vypadala tak, že jsem trávila půl měsíce na Velaa, kde jsem pracovala se svým tamním týmem, a půl měsíce jsem seděla v letadle Etihad Airlines a cestovala po celém světě. Vlastně jsem strávila dva a půl roku v permanentním jet lagu, protože jsem se neustále přemísťovala z jednoho časového pásma do druhého. Ale rozhodně to stojí za to. Vždyť nabízíte ráj – a ráj se prodává snadno.

Nyní se s Luxury Bloc zaměřujete i na svou domovinu. Prozraďte nám, o co se jedná, koho zastupujete a kdo může mít z Luxury Bloc užitek?

Nikdy jsem netoužila po tom být podnikatelkou. Byrokracie mě děsí, a kdyby mi manžel nenabídl, že vyřídí všechno papírování, myslím, že bych se nikdy nerozhoupala. Z Velaa jsem se odstěhovala, protože jsem byla těhotná, a chtěla jsem být blízko rodičů, nejen, aby mi mohli trochu pomoct, ale také aby mohli být svědky každé fáze vývoje. Jako čerstvá maminka téměř nemáte šanci najít si v tomto oboru zaměstnání – nikdo vás nepřijme, protože nikdo nevěří, že zvládnete náročné cestování. Logickou odpovědí bylo založit si svůj vlastní projekt.


V té době mě kontaktovalo mnoho přátel a kolegů z oboru, kteří mě žádali, ať je představím agenturám, zástupcům HR oddělení, headhunterům... Napadlo mě, že by mi za tyto cenné informace vlastně mohli platit. Uvědomila jsem si totiž, že díky svým znalostem a kontaktům, které jsem získala během mnoha let v Mandarin Oriental a Velaa, mohu určitým produktům přinést novou hodnotu. Tak vznikla GM selection.

Zastupovala jsem produkty na celém kontinentálním evropském trhu a reakce z východní Evropy i kvalita objednávek, které jsem odtud dostávala, byla naprosto senzační. S hrdostí jsem pozorovala, jak se tento region rozvinul a vyšvihl se na stejnou špičkovou úroveň jako ultra-luxusní agentury ve světě. Došlo mi, že takovému vývoji budu ráda nápomocná. Proto jsem založila Luxury Bloc.

Pomineme-li covid, jaké hlavní proměny ve vašem oboru nastaly? A jakým směrem byste si vy osobně přála, aby se ultra-luxusní cestování vyvíjelo do budoucna?

Změna, kterou si přeji – a která se, myslím, právě teď děje – je proměna definice luxusu. Lidé začínají chápat význam tohoto slova jinak. Dříve to znamenalo mramorové koupelny a michelinské restaurace, luxus se měřil jen z materialistického pohledu. Dnes ho lidé nechápou tolik jako okázale honosné věci, ale raději hledají hluboké zážitky a vytvářejí si úžasné cestovatelské vzpomínky.