Habituace goril – o kousek blíž a udržitelněji

Pokud máte rádi cestování a přírodu, treking spojený s pozorováním goril patří k vašim vrcholným zážitkům z divočiny. Kdo by nechtěl prožít celou hodinu ve společnosti gorilí tlupy v horách v Ugandě či Rwandě?! Nyní máte příležitost cestovat dál do hlubin pralesa a strávit s největšími světovými primáty ještě víc času.


Jedna hodina není dlouhá doba, ale uprostřed gorilí tlupy je to jako celý život. Taková zkušenost změní váš pohled na svět. Pro některé světové lídry bychom si ji dokázali představit i jako povinnou.

Treking za gorilami narozdíl od planých slibů na světových summitech již více než 30 let přispívá k ochraně přírody konkrétními kroky. Jaké je cestovat s pocitem, že kromě poznání přispíváte na záchranu největších primátů na světě, že pomáháte v boji proti pytlákům nebo podporujete místní obyvatele? Jen pro zajímavost – během posledních desítek let se díky této formě turismu podařilo zvýšit populaci horských goril na více než 1000 jedinců.

Cesta africkou džunglí vás zavede do míst, která jsou domovem horských goril. Kde jinde na světě uvidíte tato jedinečná zvířata naživo a z takové blízkosti? Je pravda, že v zoologických zahradách na ně narazíte, jedná se však o menší druhy primátů z nížin. S tím je spojený také velký problém, a to pytlačení goril. Neblaze tak proslulo například zoo ve Frankfurtu, kdy v touze po odchycení gorilích mláďat došlo k vyhubení celých tlup. A nakonec ani jedno z mláďat cestu do Evropy nepřežilo.

V Ugandě se rozvinula myšlenka propojení turismu s hlubším smyslem. Výsledkem je zážitek, kterému říkáme habituace goril. Budete mít příležitost přijít do kontaktu se skupinou goril, které prochází habituací, tedy procesem sžívání se s lidmi a měnícím se prostředím. Ochráncům přírody trvá až 4 roky, než se podaří takovou skupinu vytvořit. Uganda jde o krok dál a nabízí turistům možnost stát se součástí světa goril, které si na lidskou přítomnost stále zvykají.Čtyři hodiny v džungli mezi místní faunou a flórou, napospas nepředvídatelným situacím - to je intenzivní a napínavý zážitek, během kterého v tom dobrém slova smyslu překvapíte i sami sebe. Nedostanete se ke gorilám na dotek ruky, ale na druhou stranu prožijete neopakovatelné chvíle s největšími primáty na světě. Pokud raději sázíte na jistotu a nejde vám o opravdové emoce, pusťte si film King Kong

Cílem výpravy je aktivní porozumění a pozorování chování goril. Na jeden den se stanete ochráncem přírody a badatelem, který se dozvídá o skupině a všímá si odlišností v rámci jedinečné tlupy.

Nenechte se však unést představou o dni splněných přání, kdy uvidíte gorily, vyfotíte se s nimi na Instagram a budete pokračovat na cestě dál. Nečekejte ani romantické setkání s gorilou, jaké prožívala Naomi Watts. Tato výprava je určená pro opravdové cestovatele, kteří se chtějí dozvědět něco nového ze světa divočiny. Dobrodružství sluší těm, co mají dobrou fyzickou kondici, umí vystoupit z komfortní zóny a nebojí se 2hodinové cesty pěšky do kopce nedotčeným deštným pralesem.Láká vás myšlenka na jeden z nejvyhledávanějších zážitků v přírodě? Využijte příležitost strávit s tlupou o něco více času, než je běžné. Ne každému se tato možnost naskytne. Exkluzivitu zážitku místní autority regulují vstupním povolením za 1500 USD, přičemž se každý den přidělují pouze 4.

Chcete-li prožít neopakovatelné chvíle s největšími primáty na světě, pak podle nás Uganda nabízí větší hloubku než treking ve Rwandě. Ani ten ale není špatný, navíc ve Rwandě najdete určitě kvalitnější ubytování a obecně je treking jednodušší. Rwanda se řadí k předním světovým ochráncům přírody (více se dozvíte v příštím článku o udržitelném luxusu) a lákavá je také možnost spojit výlet za gorilami se safari v Keni nebo Tanzanii.

Vydejte se do Ugandy na maximálně autentické dobrodružství s hlubším smyslem: habituací goril. Koho by to nenadchlo?