​​Heli-skiing na islandské samotě

Farma na samotě z 18. století na Islandu – to nezní jako nejtypičtější základna pro divokou lyžovačku. Pokud tedy vaše typická lyžovačka nevypadá tak, že slalomujete mezi ovcemi a berete to šusem kolem rozzuřených býků. Ale Deplar Farm není tím, čím se na první pohled zdá být.Ano, je to na samotě. A jen těžko můžete být ještě víc off the grid, tedy energeticky samostatní, než v údolí Fljót na hornatém poloostrově Troll na severu Islandu.

Ovcí je tu víc než lidí. A spadne tu víc čerstvého sněhu než téměř kdekoli jinde na světě vyjma Antarktidy. Lyžařské vleky na tomto prašanu nehledejte, zato Deplar Farm disponuje dvěma helipady. Hosté tak mají díky vrtulníku okamžitý přístup na svahy i do strmých roklí, které se táhnou až k Atlantskému oceánu.Do těchto míst se nejezdí za zimním lyžováním. Sem jedete v dubnu a květnu, kdy má sníh dokonale hladkou konzistenci a venku je světlo 16 – 20 hodin denně. Tehdy si to tady užijete nejvíc.

Až v čerstvém prašanu zanecháte dostatečně dlouhou stopu, vrtulník vás v 10 večer dopraví zpět na Deplar Farm. Tady se příjemně rozložíte ve vikingské sauně a zase se poskládáte zpátky v ledovém bazénu. Pak se můžete vrátit k počítání ovcí.Nenechte se zmást starobylým obrazem, který vytvářejí huňatá zvířata potulující se na obzoru, protože farma prošla moderním faceliftem. Její interiér je výsostně útulný a elegantně se v něm mísí tradiční i moderní skandinávský design, takže dekor z přírodního kamene a výrazné lustry jsou skvěle doplněné praskáním dřeva v hřejivém ohni.

Příroda se k vám prodere už na terase, kde mezi kamenem prorůstá tráva, takže se stírá hranice mezi farmou a okolím. Spojte syrové kouzlo islandské farmy s odlehlým sněhovým královstvím a získáte jednu z nejvyhledávanějších samot v Evropě.Tady zjistíte, jak se dá fungovat, i když jste odstřiženi od inženýrských sítí. Jídlo je ve stylu farm-to-table, tedy z pole přímo na stůl, s inspirativním použitím surovin přímo z divoké přírody, ať už jde o arktický tymián či místní brusinky. Zelenina se pěstuje ve skleníku poháněném geotermálním teplem. Farma je vybudovaná v udržitelném stylu, takže si můžete s relativně klidným svědomím dopřát palivo pro cestu vrtulníkem. Divočejší a nedotčenější místo pro heli-skiing byste v Evropě hledali jen těžko.