Jezte čerstvé ústřice, planeta to potřebuje

Jedni přísahají na to, že ústřici je třeba požitkářsky vysrknout, druzí je z lastury pečlivě vyloupávají, ale všichni se shodneme na tom, že nejlepší způsob jak sníst ústřici je zajistit, aby byla úplně čerstvá. Ne „čerstvá“ stylem takzvaného ústřicového baru na londýnském letišti Heathrow. Mluvíme-li o čerstvých ústřicích, máme na mysli ty, které jste právě teď vylovili a labužnicky slupli, zatímco ještě stojíte po kolena ve slané vodě moře.Chutnají úžasně. Chutnají dokonce lépe právě proto, že jste si je z vody vytáhli sami. A ukazuje se, že jíst čerstvé ústřice je dobrý způsob, jak podpořit ekologii planety.

Podle časopisu Scientific American jsou ústřice nejstarším mořským plodem na světě – lidé je pojídali 165 000 let předtím, než bylo vynalezeno Tabasco, které se k nim tak skvěle hodí. Ochutnat čerstvé ústřice přímo z moře se však v posledních 20 letech stalo téměř nemožné. Nadměrný rybolov, klimatické změny a znečištění oceánů zdecimovaly přirozené životní prostředí mnoha mořských živočichů včetně ústřic.

A tady přichází opravdu dobrá zpráva: Vědci zjistili, že chov ústřic pomáhá nejen tomu, že tento kulinářský požitek zůstává v našem jídelníčku, ale má také mnohem širší přínos pro udržitelnost oceánů. Chované ústřice nepoškozují populace těch divokých, ve skutečnosti jim naopak pomáhají útesy znovu osídlit.Tito měkkýši navíc odstraňují z vodního prostředí znečišťující látky a fungují tedy jako přírodní čističky. Jedna ústřice dokáže přefiltrovat až 200 litrů vody denně. Přítomný dusík a další produkty neekologického zemědělství absorbuje do své lastury a tkání. Mimochodem, i proto chcete vědět, odkud vaše ústřice pocházejí, než si na jednu vymačkáte citron a spolknete ji.

Tato forma chovu má také pozitivní dopad na mořskou biodiverzitu, protože mezi ústřicemi nacházejí útočiště i další druhy. S větším množstvím ústřic je tedy nejen čistší voda, ale také více potravy pro ryby. Další výhodou je, že se s jejich chovem nepojí skoro žádné vedlejší produkty. Pro chod ústřicové farmy téměř nepotřebujete hnojiva ani umělá krmiva a nevypouštíte skleníkové plyny.Ústřice se spojují v kolonie a zpevňují útesy, čímž je chrání před erozí, bouřemi, přílivy a odlivy. Když tedy jíte ústřice, podporujete jejich chovatele, kteří pak mohou pěstovat ještě víc ústřic... Je to velmi chutný způsob, jak pomoci harmonizaci biosféry. A pokud své kroky k lepšímu stavu planety chcete vzít ještě dál, vhoďte skořápky snědených ústřic zpět do moře – neutralizují totiž škodlivé kyseliny vzniklé přebytkem oxidu uhličitého.

To není všechno. Ústřice podávané v mezinárodních letištních barech jsou obvykle vybírány podle vzhledu. Vlastnoručně je sbírat čerstvé na pobřeží je ale něco úplně jiného. Podobně jako víno a olivový olej jsou zcela definovány svým terroirem, i ústřice chutnají odlišně podle toho, odkud pocházejí. Ústřice pěstované na jedné farmě, ale v různých hloubkách, mohou chutnat různě. Ty, které jsou v maloobchodech a barech běžně k dostání, prošly buď zmražením, podtlakem nebo varem, aby byly bezpečné pro export, takže všechny jejich chuťové nuance jsou pryč. Je to ztráta adekvátní tomu, jako kdyby hrozny burgundského Pinot Noir prošly hlubokým mrazem, pak někam cestovaly přes půl světa a výsledný produkt by se nazýval špičkovým vínem.Abyste skutečně ochutnali ústřice, musíte na rtech cítit čerstvý slaný vzduch. Musíte je vytáhnout přímo z moře. A tím planetě pomůžete mnoha způsoby.