Tajemství soukromého ostrova Miavana

Úvaze o spojování zemí jsme se věnovali nedávno. I dnes bychom rádi začali otázkou. Víte, co vznikne spojením Malediv, Mauricia a Seychel? Ne, není to Velká prázdninová republika. Odpověď je zcela reálná a má jméno Madagaskar. Bílé písečné pláže, nedotčená příroda, kopcovitá krajina a jedinečná, nezaměnitelná flora a fauna, to vše najdete pouze v tomto koutku Indického oceánu. Rádi bychom vás vzali na soukromý ostrov a soukromý ráj na zemi. Do luxusního resortu Miavana.


Soukromý ostrůvek Nosy Ankao se nachází u severovýchodního pobřeží Madagaskaru, a právě zde se před světem i všedností ukrývá čtrnáct luxusních vil ztělesňujících absolutní komfort. Zakladatel Thierry Dallard je nazval Time+Tide Miavana a The New York Times zařadil mezi nejlepší světové destinace. Svůj název získal resort podle citátu největšího básníka anglického středověku a mimochodem autora dalšího slavného citátu, Láska je slepá, Geoffrey Chaucera napsal, že TIme and Tide wait for no man – tedy že čas a příliv na nikoho nečeká. A otálet s návštěvou tohoto čarokrásného místa byste neměli ani vy.


Na otázky ohledně Miavany nám odpověděla přímo Michelle Leach-Lewis, obchodní manažerka resortu.

Miavana má kolem sebe auru tajemna. Čím to je?

Ano, je to velmi tajemné místo. Když si vybavíte ostrovní destinace typické pro Indický oceán, všechny vyzařují něco podobného. Skoro se mi chce říct, že Miavana vibruje jinak, cítíte tu právě to tajemství. Je to luxusní rezervace na odlehlém soukromém ostrově, která nabízí pestrý výběr aktivit. Často si říkáme, že to tu připomíná tajné útočiště Jamese Bonda.

Ostrov původně využívali sezónní rybáři jako tranzitní místo. Později byl osídlený piráty, kteří se tak vyhýbali policejním kontrolám. Možná, že ten pocit tajemna pochází právě odtud.

Kde Miavana leží?

Je to jeden z pěti ostrovů v souostroví Levens u severovýchodního pobřeží Madagaskaru. Z Diego Suarez je to 30 minut vrtulníkem, z Nosy Be jednu hodinu, z čehož lze vidět, že je to opravdu odlehlý ostrov.Mnoho našich čtenářů zná Seychely a Maledivy. V čem je Miavana jiná?

Miavanu je opravdu těžké si představit, pokud ji neznáte. Zaprvé tu vládne divočina v tom smyslu, že příroda tu je téměř nedotčená. Se samotným ostrovem se pojí mnohá dobrodružství a převládá tu aspekt ekoturistiky, který mnoho ostrovů v Indickém oceánu ve skutečnosti nenabízí. A žije tu divoká zvěř. Mnoho zvířat, která tu můžete vidět, jsou druhy endemické výhradně na Madagaskaru.

Jedná se o první a jediný pětihvězdičkový luxusní resort s ekologickým přístupem na Madagaskaru. Ostrov je totiž považován za součást Madagaskaru. V jiných částech Indického oceánu je jistě mnoho pětihvězdičkových luxusních resortů, ale málokteré zohledňují ekologický aspekt a určitě tam nenajdete divokou zvěř jako tady. Snoubí se tu zčásti Madagaskar a zčásti Indický oceán.Jak je Miavana velká?

Ostrov Miavana měří 10 kilometrů čtverečních, což už je slušná velikost. Můžete se tu vypravit na dlouhé procházky, sami, nebo spolu s průvodci, kteří vás provedou nedotčeným lesem, kde můžete potkat zvířata jako lemury korunkaté. Každá vila má k dispozici vlastní plážovou čtyřkolku, takže se hosté mohou vydat prozkoumat různá zákoutí ostrova na vlastní pěst.

Nějak mě to nutí myslet na Robinsona Crusoe... Jak dlouho hosté na Miavaně většinou pobývají?

Je pravda, že si svůj pobyt tady můžete nastavit tak, abyste některé věci ve stylu Robinsona Crusoe opravdu zažili – třeba plavbu na dřevěné lodi a rybaření v Indickém oceánu. Je zde tolik možností, že doporučujeme strávit tu alespoň pět nocí. Mnoho hostů zůstává sedm až deset nocí, někteří i déle. Pamatuji si hosta, který tu neplánovaně zůstal šest týdnů, přijel a jen si prodlužoval pobyt.

Wow! Co všechno tu tedy můžete podniknout, abyste se ani po šesti týdnech na ostrově v Indickém oceánu nenudili?

Okolní oceán nabízí bohatý mořský život. Muškaříme metodou „chyť a pusť“ nebo pořádáme výpravy za ptáky. Vezmeme naše hosty na jeden z blízkých ostrovů, kde najdete jedno z největších hnízdišť rybáků v Indickém oceánu. Jen pro představu: každý rok mezi červnem a říjnem sem přiletí 40 až 90 000 ptáků. Někteří hosté nic takového v životě neviděli.

S migrujícími delfíny a velrybami hrbatými to děláme tak, že s hosty letíme vrtulníkem poměrně nízko nad oceánem. To je neuvěřitelný zážitek.

A samozřejmě tu najdete také všechny klasické ostrovní aktivity, ať už ve vodě, či na souši, jako je potápění, jízda na kajaku a safari. V poslední době jsme se stali oblíbenou destinací pro kitesurfing.Dobře, zlákala jste nás – jak se k vám dostaneme?

Hosté mohou letět do Diego Suarez, což je transfer, který doporučujeme, protože na samotnou Miavanu vás pak čeká jen třicetiminutový přesun vrtulníkem. Je možné také letět do Nosy Be, kam míří víc komerčních letů. Nedoporučujeme transfer přes Antananarivo, protože je od nás daleko směrem na jih. Mnoho letů přistává pozdě večer, takže hosté tam obvykle musí strávit noc.

Kdy jste resort otevřeli?

Otevřeli jsme v roce 2017, takže ve vztahu k mnoha dalším ostrovům nebo dalším resortům jsme docela čerství. Rezervace vznikala pod taktovkou Thierryho Dalaise, zakladatele společnosti Time + Tide, a oslavuje jeho tři vášně: oddanost těm nejlepším zážitkům hostů, vroucí vztah k divoké přírodě a lásku k ostrovům.

Další důležitou součástí společnosti je nadace Time + Tide Foundation, kde propagujeme takový druh cestovního ruchu, který se nezaměřuje na konzum. Je to nejúčinnější způsob, jak mohou místní komunity a jejich přirozené prostředí skutečně prosperovat. Investujeme také do sociálních a ekonomických projektů, což je velmi důležité, pokud chcete komunitu opravdu obohatit. Každý host Miavany k tomuto významnému konceptu svou návštěvou přispívá.Čím je tedy Miavana tak ekologicky udržitelná?

Miavana má svůj vlastní ekologický tým, který žije na ostrově. Jeho lidé jsou vyškoleni v monitorování okolní přírody a divoké zvěře a také v zalesňování. Monitorují například hnízdící mořské želvy, což znamená, že provádějí průzkumy ohledně mořské a suchozemské biodiverzity. Jejich prací je i kroužkování a monitorování mořských ptáků.


Dohlížejí také na náš program na ochranu lemurů korunkatých. Opravdu se snažíme chránit druhy endemické na Madagaskaru. Část zisků z cestovního ruchu pomáhá s úsilím o ochranu druhů, jako jsou právě třeba lemuři korunkatí.

Z hlediska udržitelnosti je pro nás přirozené vracet zpět místní komunitě prostřednictvím vzdělávání, zdravotní péče a zaměstnanosti žen. S místní komunitou spolupracujeme mimořádně úzce a podporujeme také lokální zemědělce a rybáře. Pracuje u nás 103 místních lidí.

Kolik hostů může být tomto ostrově ubytováno? Kolik nabízíte vil?

Náš resort je, myslím, příjemně malý, a to se mi líbí, protože si tak zachovává exkluzivitu. V dnešní době během pandemie lidé exkluzivitu a jistou nedostupnost oceňují.


Najdete tu pouze 14 vil s jednou, dvěma nebo třemi ložnicemi. Samotné vily však rozhodně malé nejsou, nejmenší má 450 metrů čtverečních. Celkový počet hostů, které můžeme ubytovat, je pouze 44. To je naše maximální kapacita.

Když řeknu, že vily jsou luxusní, myslím tím skutečný luxus. Každá z nich má soukromou terasu a vlastní bazén. Každá také nabízí přímý přístup na pláž pro snadné plavání a šnorchlování. A každá vila má svého komorníka.

Hosté mají možnost povečeřet v soukromí své vily, nebo v hlavní restauraci. Existuje široký výběr v tom, co si naši hosté mohou přát, což je součástí exkluzivity Miavany.Ve kterém ročním období je vhodné sem vyrazit?

To závisí na tom, co přesně chcete dělat, neexistuje žádný jediný nejlepší čas. Letní sezóna je od listopadu do května. Nejde jen o sluneční svit, protože tady je slunečno a teplo po celý rok. Jde o teplotu vody. V létě má 26 stupňů, což je ideální teplota.

Občas může přes noc pršet, ale vaše denní aktivity to neovlivní a vlastně je to vítané, protože se příjemně osvěží atmosféra. Léto je skvělé pro potápění, šnorchlování, rybaření, pozorování želv a procházky za lemury. V zimě zase můžete pozorovat velryby hrbaté a rejnoky manta nebo hnízdící rybáky, ale zase to není nejvhodnější období pro hlubinný rybolov.

Michelle, když si zrovna neužíváte ostrovní život, kam ráda cestujete?

Ráda jezdím do buše a na safari. V buši můžete strávit čtyři dny a mít pocit, že jste tam byli dnů deset. Opravdu, ale opravdu se vám tam podaří takříkajíc vypnout, což je naprosto úžasná věc.


Podobu Miavany navrhlo renomované duo jihoafrických architektů a designérů, Silvio Rech a Lesley Cartens. Svou představu o luxusu a dobrodružství na odlehlém místě, které by mohlo být předobrazem ráje, promítli do exkluzivních vil, které nabízejí štědrý prostor, soukromý bazén s výhledem na moře a služby osobního butlera. Každá má svůj přístup k bělostným plážím, samozřejmostí je elektrický vozík či kolo k pohodlnému pohybu po ostrově. V centrální části resortu je hostům k dispozici infinity pool.

Do celého procesu byla zahrnuta domorodá komunita, a i z hlediska materiálů se pracovalo převážně s lokálními zdroji, jako je malgašské dřevo a ručně řezaný kámen. Koncept je korunován odstíny tyrkysové, které zrcadlí třpyt Indického oceánu. Jeho průzračné vody vybízejí kromě plážového odpočinku k řadě aktivit, jako je rybaření, jízda na mořském kajaku, windsurfing, kitesurfing, paddleboarding, šnorchlování a samozřejmě potápění a pozorováni západu slunce z luxusní jachty.

Ze seznamu splněných přání si tady budete moct odškrtnout třeba i potápění s mantami. Až vás zážitky zmůžou, není nic příjemnějšího než využít Spa procedur přímo v pohodlí vaší vily. Den uzavírá koncert chutí v podání místního šéfkuchaře a sommeliéra.


Pojďme si to shrnout. Miavana, to je:

  1. Celoroční destinace, žádná vysoká či nízká sezóna

  2. Kombinace všech výhod nejkrásnějších ostrovů světa

  3. Domov největšího i nejmenšího chameleona na světě

  4. Pozorování čtyřicetitunových zpívajících velryb, jak rozráží vodní hladinu, přímo z vily

  5. Pobyt neomezený počtem nocí

  6. All inclusive včetně transferu helikoptérou v ceně od 5 nocí pobytu

  7. Pobyt pro děti do 14ti let zdarma

  8. Doprava velmi podobná cestě na Maledivy

  9. Animovaný příběh čtveřice zvířecích celebrit z Central Park ZOO v New Yorku

  10. Láska na první pohled