Na cestě malebným Toskánkem

Aktualizováno: srp 9

Řada odborníků se shoduje, že víno je jednou z nejlikvidnějších komodit. Jako každá investice, je otázkou správného výběru. V našich dnešních tipech se proto vydáme do Toskánska a doporučíme vám například slavné oblasti Brunello di Montalcino a Bolgheri a jejich ikonická vína Sassicaia a Ornellaia. Znát je, se vám bude hodit, nejen pro domácí vinotéky. Toskánsko je investicí pro každého: hory, moře, kultura, historie, olivové háje, aleje cypřišů a nekonečné vinice. Nezní to jako ideální dovolená?

Ci vediamo presto!


Dalších 8 důvodů k návštěvě Toskánska přinášíme zde:


Středověké městečko Perugia je malebné a voní čokoládou – nejvíce v říjnu, kdy zde probíhá slavný festival této dobroty. Na místním hlavním náměstí, obklopeným starými kamennými domy, vzniká pod rukou čokoládového sochaře z obrovského kvádru, vážícího asi tunu, sladké dílo. Kousky materiálu hází do přihlížejícího davu. To není pohádka, to se vskutku děje. Jen kousek odsud je další kouzelné místo v podobě luxusního hotelu Borgo Dei Conti Resort Relais & Chateaux. Zámek ze 17. století sídlí na pozemcích o rozloze 20 hektarů s výhledem na údolí Nestore a nabízí elegantní ubytování té nejvyšší kvality s vyhlášeným wellness a tradiční umbrijskou restaurací.


Rosewood Castiglion del Bosco je nádherný venkovský statek založený Massimem a Chiarou Ferragamo. Nemovitost je jedinečnou kombinací elegantního toskánského domova s apartmány a vilami s vynikající kulinářskou destinací, exkluzivním 18 jamkovým soukromým golfovým hřištěm. To vše ve slavné vinařské oblasti Brunello di Montalcino, která je zároveň strategickým místem k návštěvě fascinujících destinací: Siena a Florencie. Siena patří právem mezi nejkrásnější města Toskánska. Dle mnohých je tím nejkrásnějším středověkým městem vůbec. Florencie je “hlavním městem” Toskánska. Renesanční město se známou katedrálou, kde se můžete hodiny a hodiny procházet starými ulicemi. A nechat se očarovat. Třeba obloukovým mostem Ponte Vecchio nebo náměstím Piazza della Signoria, které zdobí replika Michelangelovy sochy Davida či Neptunova fontána.


Skvělou pozici má také resort COMO Castello Del Nero, ukrytý mezi zvlněnými kopci Toskánska a snadném dosahu již zmíněných měst Florencie a Siena. V srdci tohoto historického panství o rozloze 740 akrů stojí hrad z 12. století s renesančními freskami a současným designem interiérů od slavné Paoly Navone. Čekají vás kulinářské zážitky oceněné michelinskou hvězdou i jedinečné wellness terapie v COMO Shambhala Retreat.


Luxusní hotel Dimora Il Borro se tyčí se nad malou středověkou vesnicí. Historická vila prošla nákladnou a citlivou rekonstrukcí a dnes je vyhledávaným útočištěm řady slavných osobností. Místní vinice produkují více než 200 tisíc lahví ročně, včetně vyhlášeného Sangiovese a Alessandro dal Borro Syrah, olivové háje produkují olivový olej a farma nabízí úrodu pšenice, slunečnic, brambor a levandule – které se následně snoubí ve zdejším toskánském bistru Il Borro a Osteria del Borro, na které dohlíží šéfkuchař Andrea Campani. Toskánský kurz vaření vám odhalí kouzlo pizzy a naučí, jak zpracovat kotlety i specialitu tagliatelle pečené v tradiční peci na dřevo.


Křišťálově čistá voda, zelené louky, bílé pláže a ohnivé západy slunce na vás čekají v resortu Baglioni Resort Cala del Porto. Nachází se v elegantním přístavu Punta Ala a nabízí jedinečný výhled na nádhernou zátoku, které dominuje ostrov Elba. Místo si zamilovali Roger Moore, Joan Collins, Sophia Loren nebo třeba nizozemská královna a královského přijetí se dostane i vám. Hotel je ideálním výchozím bodem pro objevování slavných toskánských vinařství a velkého uměleckého, historického a přírodního dědictví regionu, ale také sportovní aktivity jako jízdu na koni, tenis nebo plachtění. Pro milovníky golfu je nedaleko golfový klub Punta Ala International Golf Club a Golf Club Toscana Il Pelagone, který patří k nejslavnějším v Evropě. Zmínili jsme soukromou bílou písečnou pláž?


Hotel Castello di Reschio je tisíc let starý hrad, pečlivě zrenovovaný a stylově přestavěný na oslnivý hotel. Organický přístup k designu vyústil v řadu krásných místností plných pohodlí a vtipu, které zároveň rafinovaně a jemně odkazují na fascinující postavy, které zde kdysi žily. Posaďte se a vychutnejte si skleničku negroni v proskleném salonu s nádechem tajemství jak z knížek Agathy Christie. Toto místo má vskutku úchvatnou atmosféru, pro níž se sem tak rádi vracíme a kterou velmi rádi zprostředkujeme také vám. Je těžké najít slova. Naštěstí lehké vám zde zajistit nezapomenutelný pobyt.


Okouzlující boutique hotel Castello Banfi Il Borgo nabízí šest pokojů a osm apartmánů, každý v originálním designu inspirovaným toskánským venkovem. Velkolepé panorama mírně zvlněných kopců budete pozorovat ze stínu pergoly, obklopené ze všech stran sladce vonícími bílými růžemi. Vyhřívaný venkovní bazén shlíží na vinice Sangiovese a je ideálním místem pro romantické západy slunce. Stejnojmenné vinařství patří k těm mladším, modernějším, které sází na vědecký přístup a neustálé zdokonalování. Bratři italsko-amerického původu, John a Harry Mariani, firmu založili v roce 1978 a od té doby se neúnavně věnují výzkumu a inovacím, aby u všech svých toskánských vín udrželi stabilně špičkovou kvalitu. Specializují se na červená vína, která nechávají zrát v 7 000 dřevěných sudech – všech vyrobených na zakázku.


Nemůže nezmínit nejslavnější věž na světě a město Pisa, které vás dostane svou velkolepou architekturou a renesančními náměstími. Nebo Montepulciano s ikonickou katedrálou, starobylé město ze 7. století ležící v kopcích mezi vinicemi. Chcete-li zažít Toskánsko, které bylo předlohou pro mnoho slavných malířů: zlatá pole pšenice a slunečnice, olivové háje, vinice, bohatou a živou přírodu, kterou narušují jen stará horská města, pak je to údolí Val d´Orcia na jihu Toskánska.


Resort Fonteverde, původně postavený jako renesanční palác pro velkovévodu Ferdinanda I. de ‘Medici, má výhled právě na výše zmíněné majestátní zvlněné kopce Val d'Orcia a je situován přímo u přírodních horkých pramenů, aby mohli jeho obyvatelé plně využívat léčivou sílu termálních vod. Se svou sbírkou panoramatických bazénů, vířivek a léčebných zařízení je Fonteverde destinací, kde se mysl, tělo a duše setkávají v harmonii a obnovují přirozenou rovnováhu života. Ať už se vydáte na lov lanýžů nebo na Vespě malebnými italskými silničkami, čeká vás skutečná Dolcevita!


Jak dlouze bychom ještě mohli pokračovat v popisu krásných míst, lahodných vín i pokrmů. Ale není pěkné vás takhle škádlit v pracovní době, uznáváme.


Nezbude tedy než se do Toskánska vydat osobně. A nám opět bude potěšením se vaší cesty ujmout.

Tým EliteVoyage

51 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše