Objevte Piemont s odbornicí přímo z regionu, Barbarou Cesario

Tak schválně, kdo z vás ví něco o italském regionu Piemont?

Správně, jsou tam jezera, vinice, hory, ostrovy, pláže, starověká města a historická města…Jenže to najdete ve skoro každém italském regionu. Ty pravé poklady Piemontu jsou však cestovatelům stále ukryté.

Sešli jsme se tedy s Barbarou Cesario, která nám prozradila víc o tomto autentickém regionu v severovýchodní Itálii. Barbara je zakladatelkou společnosti Zefiro, která působí v oblasti destinačního managementu a zaměřuje se na luxusní cesty do Piemontu.

V této sérii článků se dozvíte o méně známých destinacích na světě přímo od talentovaných místních specialistů.


Barbaro, Piemont nabízí tolik možností, ale tak málo o něm víme. Je to tím, že je špatně dostupný?

Piemont je opravdu bohatý region a co se týče turismu, zaměřuje se hlavně na slow travel a turismus do méně známých míst. A dostupnost je úžasná! Vždy nabízí přístup ze všech stran. Na západě sousedí s Francií, na severu se Švýcarskem a na východě s Lombardií. A je také kousek od Monaka a pouhých 40 minut vlakem od Milána.

Piemont není moc známý jako turistická destinace, ale lidé si ho spojují s vínem.

Ano. Víno nás opravdu proslavilo. Máme Barolo, krále červených vín, a lidé nás znají také díky bílým lanýžům. A máme také další výborná jídla, hlavně sladké pečivo, protože nás hodně ovlivňuje Francie. Umíme připravit opravu skvělé dezerty a předkrmy. Máme také největší rýžová pole v Evropě. A Nutella je také z Piemontu. A také vermut.


To je úžasné! Tolik známého jídla a nápojů. Piemont bude mít určitě i bohatou historii.

Ano. Torino (Turín) se stal prvním hlavním městem Itálie v roce 1861. Předtím tady žil šlechtický rod savojských a v minulosti nás také hodně ovlivňovala sousední Francie. Turín tak po architektonické stránce vypadá jako Paříž. Je to opravdu elegantní město.


Tak proč se tedy Piemontu nedostává tolik pozornosti?

Piemont je skvělým regionem pro ty, co už někdy Itálii navštívili. Je pro ty, co si už prošli klasiku, jako jsou Benátky, Řím nebo Florencie, a teď hledají něco jiného. Vždycky říkám, že je to region plný překvapení. A turistické úřady tento region vlastně ani moc dobře nepropagují. Do této destinace můžete zavítat kdykoli během roku. Zaujme každého – páry, solo cestovatele, kamarády i rodiny s dětmi. Nabízí různorodou krajinu a spoustu možností, jak strávit čas. Máme tady úžasné lyžařské resorty, víc než 15 jezer zapsaných na seznamu UNESCO, ostrovy, skvělé jídlo, víno, kulturu a mnohem víc. Určitě se nebudete nudit. To opravdu ne.

Tak, teď jste nás všechny nalákala na Piemont. Když tedy pojedeme do Itálie podruhé, ale v Piemontu jsme ještě nikdy nebyli, jaká místa nám doporučíte?

Lidé obvykle přijíždí do Turína, kde jim doporučujeme strávit 2 nebo 3 noci, protože je to opravdu krásné město s velkými náměstími, zahradami a spoustou historie. A všude se dostanete pěšky. Stává se z něho také ekologické město a doufá, že bude vyhlášené prvním zeleným městem v Evropě.

Z Turína bych pak doporučila návštěvu vinařské oblasti, do které dojedete autem za zhruba hodinu. Po cestě se můžete zastavit ve středověkém městečku Alba, kde se pořádá důležitý mezinárodní festival bílých lanýžů. V této části Piemontu najdete více než 20 středověkých měst, které jsou zapsané na seznamu UNESCO. Dostanete se do nich autem nebo na elektrokole. Krajina je propletená vinnými stezkami a samozřejmostí je dát si víno Barolo v Barolu a Barbaresco v Barbarescu. Je opravdu příjemné, že ani v létě nejsou tato středověká města přeplněná davy turistů.

Pak doporučujeme zajet si k jezerům. Lidé většinou znají jezera v Lombardii, jako je třeba Komské jezero. Za nás ale doporučujeme jezero Orta v Piemontu, protože nabízí víc soukromí a je tam moc hezky. Můžete se vydat na procházku, projet se na elektrokole nebo si dopřát piknik na elektrické lodi. A kousek odtud najdete také nádherné Boromejské ostrovy, které leží na piemontské straně jezera Maggiore. Většina lidí navštíví jezero Maggiore z Lombardie, proto jsou Boromejské ostrovy opomíjené. Najdete zde krásné zahrady, královské paláce a rybářské vesnice. Pro klienty můžeme zajistit ubytování na jednom z ostrovů, což je opravdu jedinečný zážitek.


Jezero Maggiore je opravdu slavné. Víno barolo znají lidé po celém světě. Středověká města zapsaná na seznamu UNESCO můžou být přeplněná turisty v jiných částech Itálie, třeba v Toskánsku. Jezdí do Piemontu opravdu tak málo turistů?

Věřte mi, že v Piemontu opravdu davy lidí nepotkáte! A nenajdete tady ani hotely, jako jsou Four Seasons, Ritz nebo Mandarin Oriental. Tento region se teprve otevírá turismu, ale můžu říct, že se začínají objevovat nové zajímavé hotely a úzce spolupracujeme se soukromými majiteli ubytování. Najdete tady 5* hotely, ale není jich tu moc. A tím je Piemont výjimečný.

Tento region je opravdu různorodý. Pokud vás nelákají jezera, máme tu hory pro lyžaře a k moři dojedete za hodinu a půl. Kamkoli se vydáte, nenarazíte na davy turistů. A to ani v létě, nejen teď v covidové době, ale samozřejmě i předtím.


Zefiro je B2B společnost, která vznikla před necelými 2 roky a zabývá se managementem luxusních destinací. Pomáháte cestovním agenturám, jako je třeba EliteVoyage, zajistit exkluzivní zážitky pro jejich klienty. Řekněte nám trochu víc o Zefiru.

Během posledních dvou let jsem znovu objevila a získala nový pohled na region, kde žiji. Piemont je opravdu jedinečný a nádherný region. Autentický v pravém slova smyslu. Nenabízíme něco jen proto, abychom získali co nejvíc. Takže, pokud ode mě budete chtít doporučení na pizzu od babičky, jste na špatné adrese. Pizza totiž nepochází z této oblasti. Naším cílem je nabízet zážitky, které jsou úzce spjaté s Piemontem.

Máme skvělý tým a každý z nás je zaměřený na jinou oblast, například na gastronomii, kulturu, historii nebo aktivity v přírodě. Všichni jsme se nadchli pro Piemont. A nejdůležitějším článkem jsou právě lidé v týmu, protože i když si klienti pamatují zážitky z dovolené, ve skutečnosti si hlavně pamatují ty, kteří jim tyto zážitky pomohli zprostředkovat.

Potřebujeme nejrůznější lidi, protože tento region je opravdu velký. Spolupracují s námi například úžasní šéfkuchaři ocenění michelinskými hvězdami, kteří se postarají o soukromé gurmánské zážitky. Piemont má více než 48 michelinských hvězd, takže se jedná o opravdu velkou kulinářskou destinaci. Ve městě Piemont se vyrábí luxusní šperky pro společnosti Cartier a Bulgari a proto máme odborníky na tuto oblast. Máme unikátní továrny na výrobu kašmíru, tak potřebujeme odborníka na módu.

Barbaro, jsem si jistý, že po přečtení tohoto článku se mnoho lidí nadchne pro Piemont.

Ano, pokud máte rádi slow travel a cestování do méně známých míst, pak se sem určitě vydejte. Prožijete něco opravdu neopakovatelného. Navštivte Piemont, protože až tady pochopíte, jak moc je tento region překvapivý.