Objevte údolí Loiry s Laetitiou Rey

Údolí Loiry je jednou z nejvelkolepějších, a přesto nejpodceňovanějších destinací v Evropě. O jeho lákadlech si povídáme s místní průvodkyní Laetitiou Rey z Laetitia Tours.Údolí Loiry, to je jen víno a zámky, nebo ne?

Loira je nejdelší řekou Francie, takže její povodí tvoří různé krajiny, mikroklima i architektonické styly. Proto, když hovoříme o údolí Loiry, překvapí nás, kolik tu toho je k objevování. Každá část tohoto regionu má svou vlastní historii, i když všem je společná ta francouzská.

Je pravda, že lidé si s tímto údolím spojují hlavně zámky, protože zde zejména v 15. a 16. století sídlilo mnoho králů. Ale historie zde opravdu není jen francouzská. Vždy tu najdete trochu anglické, španělské či italské historie. Všechno tu je velmi propojené a je vlastně zajímavé sledovat, jak se tu lidé mísili třeba jen proto, že jezdili na návštěvy zámků.

Který zámek je tedy ten nejvýznamnější a nejúchvatnější?

Jsou to přece jen královská sídla a je jich tu tolik! Králové netrávili čas jen na jednom jediném zámku. A nesmíme zapomínat na královský dvůr a dvořany, kteří přijížděli s králem. Mluvíme o stovkách lidí a ti nejbohatší z nich si dokonce mohli dovolit postavit vlastní zámeček.

To proto jich máme v regionu tolik a ne všechny byly ve vlastnictví králů. Obvykle patřily šlechticům, kteří se v podstatě jen chtěli předvést a dokázat ostatním, že jsou dostatečně bohatí na to, aby si mohli dovolit postavit zámek blízko krále. Používali na stavbu stejné materiály a žádali si stejné architekty a řemeslníky, kteří stavěli i pro krále.

V údolí Loiry máme asi 3000 zámků. Ne všechny jsou přístupné veřejnosti. Z některých se staly restaurace a z jiných hotely – strávit v takovém hotelu noc je úžasný zážitek.Řekněte nám něco víc o lokálních vínech, dalším slavném pokušení z údolí Loiry...

V jiných regionech Francie jako například Bordeaux nebo Champagne se při výrobě vína míchají hrozny dohromady. V naší apelaci se zaměřujeme hlavně na jednoodrůdové víno. To je pak nesmírně zajímavé, protože můžete skutečně porovnávat víno z Rubrika, odkud pocházím, které je stoprocentně vyrobené z hroznů z oblasti Anjou, s vínem vyrobeným z hroznů stejné odrůdy, ale vypěstovaných o 100 kilometrů dál. A poznáte, jak významnou roli hraje typ půdy, podnebí a také různé zvyky a tradice výroby vína. Naše proslulá bílá vína jsou Chenic Blanc a Sauvignon Blanc a mezi červenými pak Cabernet Franc.

Kolik času je potřeba na prozkoumání údolí Loiry?

Jen pro představu, samotná řeka je dlouhá 1000 kilometrů, takže protéká celou Francií. To znamená, že tu najdete mnoho míst, která stojí za návštěvu. Dokonce i mnoho gurmánských tradic a kuchyní, které se liší podle toho, kde se zrovna nacházíte.

Chcete-li se na něco jen trochu víc zaměřit, ať už je to historie, jídlo, víno, kultura nebo příroda, potřebujete vždy alespoň týden. Musíte také vzít v úvahu vzdálenosti pro případnou přepravu. I kdybyste tu zůstali čtyři týdny, odjížděli byste s pocitem, že jste toho ještě hodně nestihli prozkoumat.


Co podle vás charakterizuje místní lidi a jejich tradice?

Trochu zkratkovitě můžeme prohlásit, že údolí Loiry ve skutečnosti vlastně nic neznamená. Za feudální Francie zde existovalo mnoho malých regionů. A dokonce i dnes, když už oficiálně neexistují, jsou k nim někteří lidé hluboce připoutáni. Stále jsou součástí kultury.

Můžete to vidět i na jídle. Všude samozřejmě najdete nějakou variantu převráceného jablečného koláče. V Anjou zase máme spoustu skvělých kozích sýrů. Když víc cestujete mezi regiony, naučíte se ropoznat, odkud který sýr pochází, jen podle toho, jak je smetanový. V našem regionu se také pěstuje mnoho obilovin. V tomto ohledu jsme opravdu jakousi chlebovou díží Evropy.

To tedy vypadá, že údolí Loiry je velmi zemědělská oblast. Ale není to také krajina zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO?

Lidé, kteří sem přijedou a myslí si, že uvidí jen zámky a vinařství, mohou být trochu zklamaní, když zjistí, že tu všude nejsou jen vinice. Máme velké lesy, mnoho farem, vesnic a městeček. Krajina tu je velmi různorodá.

A právě tato rozmanitost je to, co bylo spolu s kulturním dědictvím zapsáno na seznam UNESCO. Jistě, tato krajina není v přísném slova smyslu jen přirozená, její podoba vznikla kombinací zemědělství, zámků a vinic. Tuto přírodní krajinu formovali lidé žijící v tomto regionu a jak se ukázalo, vzniklo něco docela jedinečného. Historii regionu tady přečtete pouhým pohledem na krajinu.Co byste o cestě do údolí Loiry poradila z praktického hlediska? Kam byste například přiletěla?

Obvykle je nejjednodušší letět do Paříže a pak jet vlakem, protože ve Francii máme skvělou železniční dopravu a z Paříže do Tours jezdí rychlík. Jste-li na návštěvě u rodiny nebo přátel v Paříži a chcete se jen na jeden den vyvětrat a vyrazit z města, můžete ráno sednout na vlak, vystoupit v údolí Loiry v 10 hodin dopoledne, navštívit několik míst a stihnout vlak v 6 hodin vpodvečer, abyste se vrátili včas do Paříže na večeři.

Vím, že to zní skvěle, ale já to s dovolením obrátím: Raději přijďte na týden do údolí Loiry a na celodenní výlet vyrazte do Paříže. Budete šťastní, že se můžete vrátit do klidu této nádherné krajiny.

Vaše tři nejlepší tipy na to, co tu určitě nepropásnout?

Moji hosté vždy ocení návštěvu zámku. To je něco, co tu prostě musíte udělat. Budete jich mít na výběr tisíce, ale zkuste pro začátek prostě jeden z nich a na základě jeho historie nebo doporučení vašich průvodců pak navštivte i vinařství. A pokud víno není vaše věc, můžete se podívat na kozí farmu a nebo vyhledat společnost některého z rybářů pracujících na řece.

Také se můžete vydat na plavbu lodí nebo na kánoi, řeka vůbec poskytuje mnoho možností. Takže to jsou tři věci, které bych doporučila: užít si zábavu na řece, navštívit zámky a cokoli spojené s vínem nebo místními lahůdkami.