V zákulisí hotelů Rosewood – Rozhovor s Branislavou Grbic

Rosewood Hotels and Resorts rozšiřuje své portfolio o řadu nových nemovitostí, které se mají veřejnosti otevřít roku 2024. Za skupinu Rosewood s námi hovořila Branislava Grbic, vedoucí globálního prodeje.


Branislavo, vaší prací je cestovat po světě. Cestujete někdy ještě jen tak pro radost?

Zjistila jsem, že patřím mezi oduševnělé cestovatelky. Nepojedu nikam kvůli večírku nebo za zábavou, nevybírám si destinace podle toho, jak moc se tam pobavím. Jsem ta, kdo vše fotí, předem si dělám všechny nudné rešerše o historii místa a opravdu se snažím zjistit, jak můžu konkrétní místo smysluplně propojit s mým vlastním životem.

Řekla bych, že ve skutečnosti cestuji proto, abych se setkala s jinými kulturami a seznámila se s něčím novým. Ráda pronikám do hloubky a poznávám všechny ty detaily, díky kterým je každá kultura specifická. Z takových věcí se umím nadchnout.

Jsem typ člověka, který musí v jedné destinaci zůstat nejméně týden. Opravdu se snažím poznat každé místo tak dobře, jak jen to jde. Vždy mě tedy napadá otázka, co bych dělala, kdybych zrovna v takovém místě žila...

A když cestujete za prací, jaké je vaše oblíbené místo z portfolia Rosewood?

Rosewood nabízí 27 hotelů po celém světě a každý z nich je zcela jedinečný, protože přesně to je náš koncept: vytváříme resorty, které podtrhují unikátní vlastnosti místa. Vybrat jen jeden je tedy skoro nemožné! Opravdu je každý úplně jiný a těžko se porovnávají.

Asi bych nedokázala nezmínit Rosewood Castiglion del Bosco v Toskánsku, což je skutečně klenot. Ale speciální místo v mém srdci pravděpodobně stále patří Rosewood London. Ze všech našich budov je právě tahle asi má nejmilejší – vždyť jsem tam tolik let pracovala! Znám ten komplex takříkajíc od sklepa po půdu a miluji kolegy, kteří tam pracují.

Každý resort také umožňuje zažít jinak hluboké zkušenosti. Například při pobytu v Rosewood Luang Prabang v Laosu se můžete stát svědky Obřadu almužen, kdy mniši vyrážejí do ulic a čekají, až jim laická veřejnost přispěje jídlem a dary. Vidět něco takového je neskutečně inspirativní a dokáže vás to napojit na ducha místní kultury.


Rosewood London


Je tento důraz na propojení s místní kulturou hlavní koncepcí Rosewood?

Absolutně. Na našem přístupu si opravdu vážím toho, že definujeme pohostinnost způsobem, který skutečně obohacuje životy lidí. To se projevuje napříč všemi posty od vrcholného managementu po ty nejméně viditelné pozice a platí to ve všech našich resortech.

Samozřejmě, že nejprve potřebujete perfektně seřízený mechanismus. Musíte postavit dobré základy a udělat všechno, co se očekává od pětihvězdičkových hotelů. To je pro nás naprostá samozřejmost, ale naší v dobrém slova smyslu posedlostí je přinášet lidským životům obohacení. A jak toho docílit? Velmi precizní posloupností přesných kroků, velmi promyšlenými zdánlivě drobnými gesty počínaje a vytvářením skvělých zážitků konče.

Možná to zní trochu dětinsky, ale když se člověk odváží uvažovat jako dítě, většinou docílí velkých věcí. A o tom to je: den po dni se snažit budovat něco, co se podobá zázraku. A protože jsme autentičtí, daří se nám přenášet toto kouzlo na druhé a inspirovat je.

Naším cílem je nechat místní kulturu doslova vsáknout do všech prvků a aspektů našich hotelů, od restaurací, přes samotnou budovu až po uniformy našich zaměstnanců. Všechno mluví jazykem a duchem každé konkrétní destinace.


Rosewood Castiglion del Bosco


Covid byl těžkým obdobím pro všechny hotely, ale vám se daří expandovat. Co nám můžete prozradit o vaší budoucnosti?

Roky 2020 a 2021 byly náročné, ale využili jsme tuhle příležitost k zamyšlení se nad tím, co jsme dokázali, kde se nacházíme a kam se chceme dál vydat. Velmi pečlivě jsme uvažovali nad tím, jak moc chceme růst, kde chceme expandovat a jakým způsobem to chceme realizovat.

A to je asi ta nejdůležitější otázka. V roce 2023 otevřeme hotel v Římě, což je ale jen jeden z 21 resortů, které v nadcházejících letech plánujeme. Mezidobí 2020/2021 přineslo tři nové hotely: Rosewood Villa Magna v Madridu, Rosewood Sao Paulo v Brazílii a Rosewood La Guanahani v Karibiku, tedy dva jedinečné městské hotely a krásný resort v Karibiku.

Pak se s dalšími projekty přesuneme do Evropy a dalších koutů světa, ale Evropa určitě zůstává v našem velmi úzkém zorném poli. Rosewood Vídeň, Rosewood Mnichov, Rosewood Amsterdam, poté nás čeká druhý hotel v Londýně, který bude přímo v centru hlavního města. Jedná se o budovu bývalé americké ambasády, takže si myslím, že mluvíme o jedné z nejlepších hotelových lokací na světě. A pak znovu Karibik, Čína a USA.


The new Rosewood La Guanahani


Znamená to, že během následujících šesti let téměř zdvojnásobíte počet vašich hotelů?

Máte pravdu. Během pěti až osmi let se chystáme zdvojnásobit naši kolekci a stát se vlastníky až 50 hotelů. Naše největší úsilí se upíná k roku 2023, kdy otevřeme jedenáct hotelů v devíti různých zemích. Myslím, že poslední hotel, který budeme otevírat, bude Šanghaj.

Takže v budoucnost cestování máte opravdu skálopevnou důvěru?

Naprosto. A opravdu bych to chtěla zdůraznit. Pro nás nikdy nenastala krize poptávky. Lidé milují cestování, je to jakýsi základní prvek života... Touha po nových objevech, novém vzrušení nikdy neskončí. Takže znovu opakuji, že tato krize nikdy nebyla krizí poptávky. Pro nás to byla příležitost, která nám dala prostor, abychom si v klidu sedli a zamysleli se, kterým směrem chceme v budoucnu kráčet.

Také jsme si mohli detailněji uvědomit, kterým vylepšením chceme věnovat nejvíc energie, a jak můžeme ještě lépe nabídnout i ty způsoby cestování, které přinášejí zpomalení tempa a vychutnání si pocitu z konkrétní destinace. Věřím, že existuje mnoho cestovatelů, kteří budou chtít poznávat různé kultury, setkávat se s nimi nablízko, vyslechnout je a nechat se jimi inspirovat.


Rosewood Luang Prabang


Co dalšího můžeme od Rosewood v budoucnosti očekávat?

Jestli jsme z této pandemie něco získali, pak hlavně vhledy o nás samotných a o tom, jak se o sebe a svou komunitu starat. Bylo skvělé přijmout tento úhel pohledu a skutečně rozvíjet komunitu na podnikové úrovni. Proto spouštíme programy ve všech našich hotelech, které podporují odolnost a pomáhají udržet zdraví a pohodu.

Naše aktuální téma, kterému říkáme Rosewood Journeys to Resilience (pozn. red.: Cesty k odolnosti podle Rosewood), umožňuje každému hotelu vytvořit zcela individuální cestu pro každého hosta podle toho, co potřebuje ke zvýšení odolnosti, zdraví a celkového pocitu harmonie. To zahrnuje naše oceněné spa a další možnosti jako jídlo připravené ve stylu farm-to-table, tedy z výhradně lokálních bio surovin, specifické zážitky připravené hostu přímo na míru, meditace a jóga se skvělými profesionálními lektory. Možné je tedy cokoli a vše je přizpůsobené konkrétnímu místu a místním komunitám, místním tradicím a také tomu, co opravdu chcete. Je to nádherná týmová práce mezi vámi, komunitou kolem vás a samotným hotelem. Být svědkem posílení své vlastní odolnosti a hluboce si uvědomit, že se opravdu můžu cítit lépe, je silná zkušenost, která se vám zapíše do podvědomí.


Branislava Grbic, Rosewood Hotels and Resorts