Rozhovor s Brucem Simpsonem, generálním ředitelem Time + Tide

Time + Tide je rodinný podnik, který čítá luxusní safari a devět cenami ověnčených kempů v Zambii a na Madagaskaru. O kouzlu, jaké se dá zažít na safari v Zambii, hovoříme s jeho CEO Brucem Simpsonem.


Jak byste představil Zambii lidem, kteří tuto zemi neznají?

Zambie rozhodně není nová destinace. Zvlášť z pohledu safari je to země s úžasnou historií. Najdete tu jedinečná místa a jedinečnou divokou přírodu. Je sice známá hlavně pro své vodní poklady jako jsou mohutná řeka Zambezi nebo Viktoriiny vodopády, ale jejím skutečným pokladem je neuvěřitelná příroda s divokou zvěří.


Na cestovatele tu čeká skvělá směs safari a místní kultury. Pro mě osobně je to pravý cestovatelský klenot, na který dosud nedosáhla komercializace. Tady můžete zažít skutečnou Afriku, venkovskou a divokou.


Jak to, že Zambie tak dlouho unikala hledáčku cestovatelů?

Specifikem Zambie je, že skrz ni zvířata nemigrují, takže nebyla jednou z těch starých loveckých destinací, kde vlastně safari začalo.


Být mimo hledáček cestovatelů je pro Zambii docela výhodné. Díky tomu si uchovala autentický život venkovské Afriky, té opravdové Afriky, která nepodlehla komerčním tlakům jako jiné země. Částečně za tím může být i marketing, úřady a byznys, ale Zambie zkrátka zůstala trochu v utajení, což je dobře.


Kam v Zambii sám nejraději jezdíte? Existuje nějaké místo, kde vždy najdete novou inspiraci?

V tomto byznysu se pohybuji 25 let a měl jsem opravdu, ale opravdu velké štěstí, že jsem mohl projet nejen Zambii, ale celou Afriku. Být svědkem migrace stáda pakoňů přes řeku Mara je úžasná zkušenost. Ale vedle vás bude stát spousta dalších vozů, protože na takovou podívanou je zkrátka fronta.


Zambie v sobě schovává různé biomy a národní parky. Její safari je jiné. Moje první pěší safari je něco, na co nikdy nezapomenu. Kempujete v korytě řeky pod pouhou moskytiérou. Putujete z tábora do tábora. Dostanete se přímo až ke zvířatům.

Pamatuji si, jak jsem se jednou snažil udělat zastávku na čaj. Jenže kolem nás bylo tolik slonů! Zkoušeli jsme najít místo, kde by nebyli žádní sloni, ale nenašli. Nakonec jsme si prostě jen tak sedli, popíjeli jsme čaj a pozorovali slony. Taková soukromá setkání s divokou přírodou se do vás zapíší hluboko.


Asi před 30 lety jsem absolvoval safari výlet na kánoi po řece Zambezi. Splavovat Zambezi na kánoi znamená, že se dostanete na úroveň očí s jakýmkoli zvířetem od krokodýla přes hrocha až po slona. Na takové cestě si prostě musíte umazat ruce, musíte si namočit nohy, musíte cítit písek mezi vašimi prsty. Zažijete něco zvláštního, něco, co vás naplní pokorou.


Řekněte nám víc o vaší nové destinaci v Zambii, národním parku Liuwa Plains...

Uzavřeli jsme partnerství s místní komunitou a organizací African Parks, která má tento park na starosti. Přece jen je to přes 3500 kilometrů čtverečních. Proto když mluvím o Zambii, zdůrazňuji zážitek prostoru. Na celých 3500 kilometrech čtverečních jsou jen dvě místa, kde lze přespat. V kempu je šest stanů. To znamená, že v celém tom prostoru budou najednou jen dva Land Rovery.


Dnes všichni mluví o tom, kam se můžete schovat před ostatními lidmi. A pak se vydáte sem, objevíte kemp v Africe a zažijete tu úplnou izolaci přímo pod širým nebem. S radostí bych strávil měsíc v karanténě někde jako Liuwa Plains!


Jaký je typický itinerář na safari v Zambii?

V Zambii panuje obrovská biodiverzita a je to země, kde nemůžete zvládnout všechno během jedné cesty. Národní park Jižní Luangwa má rozlohu přes 9 000 kilometrů čtverečních.


Podle mě je Zambie dokonalá destinace pro druhou návštěvu Afriky. Už za sebou máte velkou pětku, takže si ji můžete odškrtnout ze seznamu, což je důležitý okamžik v životě každého z nás. Je důležité spatřit svoji první zebru a prvního slona.


A když tohle máte za sebou, cesta do Zambie by pravděpodobně začala v Livingstonu, kde se podíváte na Viktoriiny vodopády ze zambijské strany. Potom po řece do národního parku Dolní Zambezi. Tady se můžete vyřádit v autě, na kánoi i na vlastních nohách, rybařit a dokonce se vyspat v horách. Dolní Zambezi nabízí velkou rozmanitost.


Dál by cesta směřovala do parku Jižní Luangwa. Můžete se vydat podél řek, protože divoká zvěř se obvykle shromažďuje kolem řek a vodních jam. Luangwa je místo, kde se věnujete pěšímu safari, chodíte z tábora do tábora, severně od řeky v oblasti, kde nepotkáte ani lidi, ani jejich vozidla.


Máme tábory, které čítají pět nebo šest stanů. To je vše. Všechna vaše jídla se vaří na otevřeném ohni a brunch nebo večeři jíte přímo v buši. Táboříme v korytě řeky, spíme na lůžku pod moskytiérou, tady máte pravou postel s nebesy. Kolem nás plápolá šest ohňů. Ve skutečnosti nám jde o to, abyste v každém okamžiku prožívali napojení na své okolí.Nocování v korytě řeky zní sice dobrodružně, ale možná ne úplně pohodlně. Co mohou hosté od ubytování očekávat?

Safari kempy nemusí mít jen podobu pětihvězdičkového hotelu s bazénem. Zambie má samozřejmě i takové resorty. Ba i luxusnější. Jak ale změříte pohodlí stanu? Určitě ne jen jeho velikostí. Pohodlná postel je důležitým měřítkem. Horká sprcha je důležitým měřítkem. Ale ať už absolvujete safari v pětihvězdičkovém, čtyřhvězdičkovém, tříhvězdičkovém hotelu, nebo jen kempujete v korytě řeky, vše má své místo. A vše má svůj význam.


Nedávno jsem spal na řece Louie se svými dvěma malými holčičkami, 8 a 11 let. Víte, když sledujete západ slunce s nohama ve vodě a jste trpěliví, objeví se mezitím divoká zvířata, která nevidíte jen z pohodlí Land Roveru. A posloucháte zvuky ptáků a zvěře, jak se ukládají k večeru, zatímco se probouzejí noční tvorové, a jdete kolem táboráku, kde se vám griluje večeře přímo na ohni... Zaposloucháte se do toho a je to opravdu úchvatná zkušenost, ať už je vám osm nebo osmdesát let. Takových zážitků Zambie nabízí spoustu. Pak se klidně můžete vrátit do pětihvězdičkového hotelu jako ten v Livingstonu, kde jste své putování začínali.

Takže takový dvoutýdenní program by nezahrnoval park Liuwa Plains?

Mohl by. I když Zambie není úplně nejodlehlejší zemí v Africe, Liuwa Plains leží v rámci Zambie na velmi odlehlém místě a dostat se tam nějakou dobu trvá.

V Liuwě se provozuje tradiční podoba safari, tedy jízda parkem v Land Cruiseru, což je také fenomenální zážitek. To hlavní v Liuwě je, že jste na místě, které není tak známé.


Safari se může nést buď ve znamení expedice, nebo průzkumu, a toto safari je expedice. Liuwou vedou migrační trasy desítky tisíc zvířat, se kterými budete v tomto prostoru sami.


Hlavním tamním predátorem je hyena. Je to neuvěřitelný druh a je úžasné vidět je lovit. Určitě existují prostředí, kde jsou predátoři větší nebo jich je víc. Liuwa Plains má gepardy, má lvy, ale hlavní predátoři tu jsou hyeny.Prozraďte něco víc o vašem kempu v Liuwa Plains.

Zambie má dostatek pětihvězdičkových kabin s bazénem. V Liuwa Plains je stále k dispozici spousta úžasného komfortu, což je příležitost, jak být venku a zároveň v pohodlí.


My bazén nemáme. Ale Liuwa Plains také nemá krokodýly. Takže plaveme v řekách. A je něco jiného plavat v divoké přírodě a plavat v bazénu v uměle vybudovaném prostředí. Tady jste na venkově, ve skutečné Africe. To je to, co Liuwa Plains nabízí v mnoha podobách.

Jak si momentálně vede turismus v Zambii? Dopadla na něj nucená kovidová pauza?

Cestovní ruch byl zasažen po celém světě. To, jak byl ovlivněn turismus v Africe, je docela smutné. Je zajímavé, že Zambie nebyla během pandemie nikdy uzavřena. Vždy se sem létalo a národní parky zůstaly otevřené.


Před pandemií v roce 2019 došlo v Zambii k úžasnému růstu cestovního ruchu. Věci se vyvíjely dobrým směrem. Bylo hezké vidět, že lidé více investují. Teď tu existují tábory od tříhvězdičkových po pětihvězdičkové. Ale ať už spíte se třemi, nebo s pěti hvězdami, tím hlavním luxusem je, že můžete pobývat v této nádherné přírodě, můžete se jí projet na kánoi nebo se kochat přímo z auta.


Diverzita v Zambii byla důležitým aspektem jejího vývoje a rozhodně to je destinace, která momentálně prochází obdobím růstu. A roste i díky tomu, že se sem lidé vracejí podruhé, potřetí i počtvrté...


Time + Tide má svou nadaci. Čím se zabývá?

Jedna věc, kterou jsem nezmínil v souvislosti s růstem cestovního ruchu, je místní kultura a lidé v Zambii. A i když nemůžete tuto lidovou složku dobře prodat, protože nelze předvádět a komercializovat tančící lidi, vášeň a úžasná, pokorná povaha zambijských lidí se každého dotkne.


Víte, existuje několik opravdu zajímavých kultur, například v oblasti Liuwa Plains, ale součástí toho, co jako Time + Tide děláme, je, že si vážíme hodnot jako sociální odpovědnost, péče o národní dědictví, ochrana přírody, divoké zvěře a biodiverzity.

Je to tedy také o vědomí, že se musíme o tato místa starat a nedovolit zneužívání půdy nebo pytláctví.


Naše nadace v Zambii se zaměřuje na lidi a sociální odpovědnost v oblastech, ve kterých máme kabiny a kempy. Zaměřujeme se na posílení postavení žen, na vzdělávání všeobecně a na vzdělávání žen konkrétně a soustředíme se také na podporu zdravotně znevýhodněných lidí.


Jakým směrem se Time + Tide vydá v následujících letech?

Time + Tide je připravená růst. Chceme expandovat do oblastí, které mají podobný příběh jako Liuwa Plains. Chceme se dostat do míst, kde je toho spousta k vidění, ale kde cestovní ruch není rozvinutý.


Tohle je něco, co já osobně miluji: objevit oblast, která není prozkoumaná. Time + Tide se určitě do takových regionů chystá vypravit, abychom zde začali s turismem a pobídli oblasti k novému vývoji.


Pro mě je třeba Etiopie nepolíbená a nedotčená. Myslím, že i v Ugandě toho lze mnoho podniknout. V minulosti zde byly nějaké nesmělé začátky, na které je třeba navázat.


A doufejme, že firmy, jako je ta naše, se dostanou do střední a západní Afriky, kde je spousta příležitostí jako například Kongo a Gabon.