Toskánsko mimo turistické trasy

Toskánsko je nádherné a světoznámé. Bohužel, Toskánsko je také jednou z nejvíc turistických destinací na světě. Vedle šikmé věže v Pise, vinic Chianti nebo Michelangelova Davida jen těžko potkáte někoho z místních obyvatel.

Existuje vůbec ještě Toskánsko, které nepohltila vlna masové turistiky? Naštěstí ano! O hledání toskánské tradice a citu pro místo jsme hovořili s Marií Gasparellou, ředitelkou prodeje a marketingu hotelu Rosewood Castiglion del Bosco.Marie, všichni známe Toskánsko z fotek, kdyby už jen proto, že každá aktualizace systému Windows bude mít nějaký spořič obrazovky s plakátovou verzí Toskánska. Jaká je realita? Vypadá Toskánsko opravdu jako naše idealizované představy?

Toskánsko, které většinou vidíte na obrázcích, jsou zvlněné kopce, slunečnicová pole a cypřiše. Ve skutečnosti tyto ikonické scenérie najdete jen ve Val d'Orcia na jihu Toskánska, tedy přesně tam, kde se nacházíme. Tady ty krásné výhledy opravdu vidíte všude kolem.

Rosewood Castiglion del Bosco stojí v Montalcinu, v krásné oblasti Val d'Orcia, která je chráněná UNESCO. Montalcino je samozřejmě také oblast, kde vyrábíme slavné červené víno Brunello di Montalcino. Je to tedy také vinařská oblast.Vypadá to a zní báječně. To ale také znamená, že ta oblast může být přeplněná turisty, ne?

Přijde na to. Toskánsko je zároveň docela velký region a máme tady to štěstí, že máme tolik prostoru. Takže tato část Toskánska v pravém slova smyslu není doslova přeplněná, protože lidé se tu mohou rozptýlit do mnoha směrů.

Samozřejmě, že pokud se v létě vydáte do malých toskánských vesniček, budou plné lidí. A když přijedete do některých malých městeček, budete si vědomí množství turistů. Ale řekla bych, že v Toskánsku, zejména venku ve zdejší přírodě, vždy máte šanci zažít a vychutnat si něco, co není přeplněné davy turistů.To je samozřejmě skvělé, ale když už v Toskánsku jsme, chceme také zažít jeho slavné vesnice a města. Existuje způsob, jak je navštívit a vyhnout se davům?

Některé slavné malé vesničky jsou téměř ikonické, takže jsou samozřejmě přeplněné. Ale zároveň je tu mnoho dalších malebných vesnic, které jsou vlastně neznámé, takže pokud znáte nějakou zasvěcenou místní osobu nebo máte například skvělého travel designera, můžete se o těchto utajenějších místech dozvědět. Pro lidi, kteří se při cestování zajímají o autenticitu místa, je tady k objevování mnoho z toho, co ostatní ještě neobjevili.

Na Toskánsku je skvělé, že se můžete vracet každý rok a vždy objevíte nové věci, nové zkušenosti i nová místa. To vlastně platí pro Itálii obecně. Tady je tolik zcela jedinečné historie! Dokonce náš vlastní hotel Castiglion del Bosco má svou bohatou historii – býval totiž toskánskou vesnicí.

Wow, vystěhovali jste odsud místní obyvatele či co? Jaká je zdejší historie?

Tak především je to pozemek o rozloze více než 20 km2, což je obrovská plocha, jejíž část je věnována výrobě vína. Když naši zakladatelé manželé Massimo a Chiara Ferragamo panství na začátku roku 2000 koupili, hledali místo pro výrobu dobrého vína. Začali tedy část areálu upravovat za tímto účelem, ale pak tu byla také opuštěná středověká vesnice, kterou bylo třeba opravit.

Původně ji obnovovali jako svůj dům, domov a rodinné sídlo. Ze začátku to nebylo myšleno jako hotel, bylo to jejich vlastní toskánské útočiště, kam mohli jezdit jejich blízcí z rodiny a kruhu přátel. Vize, kterou měli od počátku, dnes z našeho hotelu dělá tak jedinečné místo s neutuchajícím důrazem na estetiku a s vášní pro detail. To díky tomu to tu hostům připadá tak elegantní a zároveň útulné. Historie místa sahá až do 12. století a na pozemku jsou i zříceniny hradu.


Jak tedy došlo k přechodu od soukromého útočiště na hotelovou destinaci?

Bývalá středověká vesnice je nyní Borgo. Tady dnes máme naše apartmá. V roce 2008 ji majitelé přeměnili z jejich soukromého toskánského venkovského útočiště na nezávislý hotel. Když pan a paní Ferragamo panství koupili, na celém pozemku bylo mnoho statků a stodol v dezolátním stavu. Ty byly všechny zrenovovány a nyní je v celém areálu rozmístěno 11 vil. Nabízejí dokonalé soukromí a dokonce i vloni během pandemie jsme je mohli nechat otevřené pro hosty díky tomu, že klienti zůstávali v soukromí svých vil a my jim vozili servis až ke dveřím domu.

V roce 2015 se panství stalo hotelem Rosewood, ale vize manželů Ferragamo tu je stále živá. V srpnu 2021 jsme otevřeli 19 nových apartmánů, které rozšiřují nabídku Borgo a jsou postavené tak, aby byly zcela v souladu s ambientem již existující vesnice. Detailům byla věnována úplně stejná míra pozornosti jako ve zbytku hotelu a paní Ferragamo byla do celého procesu velmi živě zapojena, zejména co se interiérů týče.

Když je to teď hotel, produkují tu zakladatelé stále ještě víno?

To je velká vášeň pana Ferragama. Jsme součástí konsorcia Brunello di Montalcino a to je vlastně jeden z nejvýznamnějších producentů v této oblasti. Zážitky našich hostů během jejich pobytu často zahrnují víno, nejen degustaci, ale i prohlídku procesu výroby. Mnoho hostů se v září dokonce účastní sklizně.Loni jste mohli otevřít jen vily. Jaký byl rok 2021?

Znovu jsme otevřeli 2. června a letošní sezónu jsme už fungovali naplno. Nakonec jsme se rozhodli poprvé prodloužit sezónu až do Vánoc. Dává nám to smysl v první řadě proto, že toskánský podzim a období Vánoc mají co nabídnout: počasí není tak špatné, zima je mírná, listopad a prosinec jsou obdobím červeného vína a lanýžů... Je to vlastně svým způsobem ideální čas. A barvy podzimu tu jsou opravdu dech beroucí.

Jak vidíte budoucnost cestování v Toskánsku?

Myslím, že hosté pochopí, jakou hodnotu má návštěva tohoto místa mimo sezónu. Vesničky jsou méně přeplněné, a přitom jsou stále velmi živé, protože místní lidé tu opravdu žijí svůj život. Všichni, co tu bydlíme, tady žijeme v malých vesnicích.

Myslím, že i jako cestovatelé jsme měli čas přemýšlet o tom, co chceme, a uvědomili jsme si, čeho si ceníme. Jak moc si vážíme autenticity a jak moc si toužíme po něčem, co je podle nás jedinečné. A začali jsme si uvědomovat, že abychom právě tyhle hodnoty během cest získali, musíme v destinaci strávit o něco delší dobu.