Vánoční tradice ve světě

Už při vyslovení slova Vánoce nás napadají samé hezké věci. Vůně cukroví, horký punč nebo vaječný likér podle babiččina receptu. Nazdobená svítící města a dárky pečlivě schované ve skříních. I když sněhu asi opět moc nebude, nastává nejkrásnější období v roce. Pro ty nejmenší i pro nás dospělé, kteří si své sny plníme sami. Podívejte se s námi na netradiční Vánoce a zvyky po celém světě.

Nejkrásnější vánoční lucerny

Součástí vánočních oslav na Filipínách je Festival luceren (Ligligan Parul Sampernandu). Koná se ve městě San Fernando, kterému se přezdívá hlavní město Vánoc. O tu nejkrásnější lucernu zde soupeří jedenáct vesnic, konkurence je veliká a výsledek opravdu nádherný. Původně byly lucerny jednoduchým výtvorem o průměru asi půl metru, vyrobeným z papíru pro origami a osvětleným svíčkou. Dnes jsou vyráběny z různých materiálů a dorostly do velikosti přibližně šesti metrů. Osvětlené elektrickými žárovkami jiskří v kaleidoskopu pestrobarevných vzorů.


Nejstřeženější kozel ve Švédsku

Symbolem Vánoc ve Švédsku je kozel Yule a jeho největší socha tradičně vzniká ve městě Gävle. Figurína vyrobená ze slámy a borovicového dřeva má výšku 13 metrů a sestavit ji trvá asi tisíc hodin. Jejím původním účelem bylo přitáhnout do města více turistů, ale časem se kozel stal terčem vandalů, kteří se jej každoročně snaží podpálit. Není divu, že tato slaměná celebrita bývá pečlivě střežena, má dnes také svůj blog a na Twitteru téměř 15 tisíc fanoušků.


Australský Ďábel

Vánoce v Austrálii to jsou žabky, šortky a pláže. Ale také rohatá příšera, potulující se po ulicích. Děsí děti a trestá ty zlobivé, jmenuje se Krampus a je to podle pověsti zlý komplic svatého Mikuláše. Podle rakouské tradice, kde tito čerti vznikli, odměňuje Mikuláš hodné malé chlapce a děvčata, zatímco Krampus ty nejzlobivější děti hodí do pytle a odnese. Evropský ďábel se dostal až do Austrálie, kde je velmi populární. V prvním prosincovém týdnu se proto mladí muži po celé zemi oblékají jako Krampové a děsí děti řinčivými řetězy a zvonky.


Schovejte svá košťata

Snad jednu z nejneortodoxnějších štědrovečerních tradic najdete v Norsku, kde lidé schovávají košťata. Jedná se o zvyk udržovaný po staletí, podle kterého lidé věří, že na Štědrý den vycházejí čarodějnice a zlí duchové a hledají košťata, na kterých by mohli jezdit. Mnoho lidí dodnes skrývá své koště na nejbezpečnějším místě v domě, aby se neukradlo.


Vyndejte kolečkové brusle

To na druhém konci světa, ve městě Caracas ve Venezuele mají vánoční tradici postavenou na, světě div se, kolečkových bruslích. Vždy na Štědrý den míří místní obyvatelé brzo ráno do kostela, ovšem na kolečkových bruslích. Tato jedinečná tradice je tak populární, že silnice po celém městě jsou uzavřeny pro automobily, aby lidé mohli bezpečně vbruslit až do kostela. Po mši se vydají domů na také tradiční vánoční večeři „tamales“, což je zábal vyrobený z kukuřičného těsta plněný masem a vařený v páře.


OMG Vánoce v KFC

V Japonsku se Vánoce slaví teprve několik posledních desetiletí a díky malému počtu křesťanů nejsou považovány za náboženský svátek. Štědrý večer je slaven jako romantický svátek, který páry tráví společně a vyměňují si dárky. V mnoha ohledech připomíná oslavy Valentýna. Lidé chodí na procházky, podívat se na vánoční osvětlení a dát si jídlo v restauraci. Husarský marketingový kousek se povedl v roce 1974 značce KFC, která díky kampani s názvem „Kentucky na Vánoce!“ (Kurisumasu ni wa kentakkii!), zavedla v Japonsku tradici smaženého kuřete právě na Vánoce. Zlatý náš kapr!


Přejeme vám nejen zdraví, ale především pohodu a šťastné sváteční dny s blízkými. Ať již budete v jakémkoli koutu světa, najděte si čas na některou z českých tradic. Rozkrojte jablíčko, lijte olovo a dejte pod jmelím pusu těm, které máte rádi. A až budete pouštět lodičky z ořechových skořápek, přemýšlejte, kam se na cesty v roce 2021 chcete vydat.

56 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše